Facebook hozzászólás
596

Beszélgetés Kovács Ildikó önvédelmi instruktorral

„A konfliktuskezelést már pici korban meg kellene tanulni”

Ha az önvédelem szót halljuk, sokunknak egy kiadós bunyó jut eszünkbe. Pedig korántsem erről van szó. Az önvédelem szó ugyanis összetett jelentéssel bír, nem csupán fizikai, de mentális és pszichés szinten is. Kovács Ildikó önvédelmi instruktor már 10 éve azon dolgozik, hogy minél több emberhez, gyermekhez eljuttassa az általa megszerzett tudást.

Ha a női önvédelemről beszélünk, akkor rögtön mindenki rosszra gondol. Mi a tapasztalatod, mennyire igazak ezek a berögzülések? Van alapja annak, hogy főként bántalmazott nők akarják megvédeni magukat?

Vegyes a tapasztalatom ilyen szempontból. Sajnos vannak olyan tanítványaim is, akik bántalmazó kapcsolatban élnek vagy éltek hosszú ideig. Az, hogy hogyan kezelem őket, általában tőlük függ. A tanfolyamok elején mindenkitől egyenként megkérdezem, miért jött el hozzám. Az itt kapott válaszok alapján alakítom aztán a tanulási folyamatot. Aki traumatizált, az nem tud csoportban működni, velük egyéni edzéseken foglalkozom inkább. Borzasztó sok munka, energia és kitartás kell hozzá, hogy az érintettek változást érjenek el, fel tudják dolgozni a velük történteket. Én amennyire csak tudom segítem őket ebben a folyamatban a saját módszereimmel, de a sikerért nekik is tenniük kell. Nem könnyű, de mindent megérnek a pozitív visszajelzések, melyeket kapok, többeknek is sikerült már kilépnie a közös munkánk után a bántalmazó kapcsolatból.

A honlapodon úgy fogalmazol az önvédelem elsajátítását nem lehet elég korán elkezdeni, ezért oktatsz gyerekeket is. Hogyan is kell mindezt elképzelni?

A kicsiknek nem bonyolult, alapmozdulatokat, korosztályuknak megfelelő mozgássorokat oktatok. Melyeket akkor tudnak használni, ha például odaszorítják őket a társaik a falhoz. Megtanítom nekik, hogyan kell eltolni maguktól a másik gyereket, illetve ha nyúl felé valaki, hogyan kell eltolni a kezét, ha pedig átkarolják, hogyan kell kibújnia a fogásból. Kúszásokat, gurulásokat, eséseket, tehát mozgásfejlesztő gyakorlatokat is mutatok nekik. A konfliktuskezelést már pici korban meg kellene tanulnunk, számos probléma megelőzhető azzal, ha felismerem, mi nincs rendben és azt a megfelelő módon jelzem a másiknak.

Rengeteg előadást is tartasz a témában. Láttam legutóbb például Pál Feri táborában is jártál. Milyenek ilyenkor a visszajelzések? Mennyire érdekli a téma az embereket?

A nyári időszakban workshopokra szoktak hívni, év közben nagyobb cégek, multik keresnek meg. Ők inkább figyelemfelkeltő jelleggel teszik ezt, hogy a dolgozók lássák van ilyen is, érdemes ezt is megtanulnia a nőknek. Ilyenkor van egy elméleti oktatás, aztán csinálunk egy-két kézzelfogható szituációs gyakorlat is. Nagy szükség van arra, hogy felkeltsük a figyelmet, mert még mindig nincs benne a köztudatban, hogy érdemes ezt tanulni, nemcsak szóban, elméletben, de fizikailag is. Ez nem azt jelenti, hogy itthon annyira rossz lenne a helyzet. Önvédelem tekintetében is elsődleges szempont a megelőzés, a prevenció a legjobb védekezés. Vagyis fontos, hogy az üzenet minél többekhez eljusson.

Előfordult már, hogy olyan helyzetbe kerültél, melyben szükséged volt megvédened magad?

Én most már nagyon sok helyzetet elkerülök, ez is önvédelem, hogy az ember észreveszi és kilép a konfliktusból. Fiatalabb koromban persze voltak személyes tapasztalataim. Sajnos nem kell ahhoz éjszaka egyedül közlekedni, hogy atrocitás érjen valakit. Fényes nappal, forgalmas helyeken is bármi megtörténhet, kérdés az, hogy fel vagyunk-e rá készülve. Az önvédelemnek több rétege van, léteznek szóbeli technikák, érteni kell a testbeszédet, jól kell taktikáznod és aztán ott van még a fizikai önvédelem is, mely számomra a jéghegy csúcsát jelenti. Én például akkor váltam magabiztossá, ha amikor már tudtam, hogy minden szituációban képes leszek magam védelmezni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!