CIVIL NEGYED: Magyar Szervátültetettek Szövetsége
Esély egy új életre
Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Ahogy a bölcsesség szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Mai írásunkból kiderül, hogy a Magyar Szervátültetettek Szövetségének számos szakmai tevékenységén túl, talán a legfontosabb feladata, hogy reményt adjon.
Magyarországon évente 1500 ember vár szervátültető műtétre. Olyan súlyos betegségekben szenvednek ők, hogy ez az egyetlen esélyük a túlélésre. A statisztikák szerint közülük „csak” ötszáz embernek tudnak segíteni. Berente Judit a Magyar Szervátültetettek Szövetségének elnöke a szerencsések között volt. 1995-ben sikeres veseátültetésen esett át. Azóta pedig az új szervre váró betegek és a műtéten már átesett emberek életminőségének javításán dolgozik.
Mi volt a személyes motivációja, hogy rész vegyen a szövetség munkájában?
1997-ben még egyetlen szervátültetetteket tömörítő egyesület működött az országban: a Magyar Transzplantáltak Sport Egyesülete. Miután elindítottam ennek szervezetnek a Jász-Nagykun Szolnok Megyei csoportját, láttam, hogy milyen nagy szüksége van ezeknek a beteg embereknek a támogató közösségre.
Mikor, milyen céllal alakult a szövetség? Mit jelent, hogy ernyőszervezet?
A ’90-es évek végétől egyre több szervátültetett egyesület alakult, és ezek eredményesebb működéshez szükségesnek látszott, hogy egy magasabb struktúrát hozzunk létre. Alakuláskor a Magyar Szervátültetettek Sport, Kulturális és Érdekvédelmi Szövetsége nevet szavazta meg a közgyűlés, ami tükrözte az akkori tevékenységünket. De miután ez a név elég hosszú, azóta is mindenütt a rövidített formát, a Magyar Szervátültetettek Szövetsége nevet használjuk. Az ernyőszervezet azt jelenti, hogy összefogjuk a egyesületek munkáját és ellátjuk az érdekképviseletüket. Jelenleg 20 tagszervezetünk van az országban. A Szövetség 23 éves működése alatt az érdekvédelem, rehabilitáció, szabadidő és versenysport mellé tevékenységeink közé felvettük a betegedukációt és a közösségépítést is.
Kik lehetnek az egyesületek tagjai?
A tagegyesületeinkbe beléphet bárki, aki szervátültetésre vár, vagy már átesett valamilyen létfontosságú szerv: vese, szív, máj, tüdő vagy hasnyálmirigy transzplantáción.
Képzéseket szerveznek, melynek mottója: Rajtad is múlik! Mi jelent ez?
Amikor valaki átesik egy sikeres szervátültetésen, egy új, minőségi élet lehetőségét kapja. Az egészségügyi dolgozók mindent megtesznek a szervátültetés sikeréért, de ezzel nincs vége a történetnek, igazából itt kezdődik. Sok múlik a páciensen, hogyan él a lehetőséggel! A transzplantáltnak élethosszig kell immungyengítő gyógyszereket szednie, hogy a beültetett szerv ne lökődjön ki. Folyamatosan együtt kell működni az orvosával. Rajta áll, hogy rendesen szedi-e a gyógyszereit, hogyan táplálkozik, milyen életmódot folytat, sportol-e, és eljár-e rendszeresen a kontroll vizsgálatokra. Ezek mind nagyban befolyásolják a beültetett szerv működését és az élettartamát.
Hozzászólás zárolva.