DIVATTÖRTÉNELEM - 4.
Hogyan hódította meg nők millióit egy feminista luxusmárka, a Prada?
A világ egyik legsikeresebb üzletasszonya, a Pradát státuszszimbólummá formáló Miuccia Prada több mint 30 éve a divatvilág egyik meghatározó alakja. Ugyan az olasz luxusmárka fénye átmenetileg megkopott, az elmúlt években úgy tűnik, hogy a Prada csillaga ismét magasra emelkedik.
Szintén ehhez az időszakhoz kötődik egy alapvető irányváltás a Prada tervezéseiben, a szakma az egekig dicsérte a Miuccia által elindított „csúnya divatosságot”, mivel a kollekcióiban rendre feltűntek olyan alapdarabok, amelyekben önmagában semmi vonzó nem lett volna, ám a tervezőnő egy-egy ügyes csavarral mégis vonzóvá és szexivé tudta tenni őket.
A következő évek a felvásárlásokról és bonyolult üzleti manőverekről szóltak a Prada életében, ekkor fektették le a parfüm, a napszemüveg, valamint a cipő üzletágak alapjait is, illetve a vállalat időlegesen társtulajdonos lett a Fendiben is.
Nehéz idők
A felvásárlások miatt komoly adósságokba kerülő vállalat számára nagyon nehezen indult az új évezred, a néhány évvel ezelőtt felvásárolt cégek többségét eladták – különösen fájó veszteség volt a Fendiben szerzett részesedés likvidálása, miután a francia LMVH csak 295 millió dollárt fizetett a több mint 850 milliós deficittel küzdő Pradának. Szintén kudarcot mondott a cég első tőzsdei próbálkozása a milánói parketten.
Ehhez az időszakhoz kötődik a márka első komolyabb botránya is: a 2008 szeptemberében tartott tavaszi/nyári kollekcióit felvonultató milánói divatbemutatón botladoztak a modellek, miután olyannyira lehetetlenül magas tűsarkú cipőket adtak rájuk, hogy többen végül mezítláb fejezték be a kifutón tett kört. Miuccia erről a bemutatóról később azt mondta, hogy nem a sarokmagassággal volt a gond, hanem azzal, hogy a cipőkhöz tartozó selyemzoknikban ide-oda csúszkáltak a modellek lábai. A cipőkollekció végül sosem került a boltokba.
A divatvilág egyik legdurvább, luxusmárkát először érintő pere 2009/2010-ben indult, miután Rina Bovrisse, a Prada Japan egyik menedzsere szexuális zaklatás, nők elleni diszkrimináció és munkahelyi jogsértések miatt hivatalosan is bíróságra citálta a Pradát március 19-én (a felek előtte megpróbáltak peren kívül megegyezni).
A vádirat szerint azután, hogy a vállalat japán részlegének vezérigazgatója, Davide Sesia körbejárta az országban található 40 Prada boltot, azzal fordult Bovrisse-hez, hogy tizenöt boltvezetőnek és helyetteseiknek „el kell tűnnie”mert rondák és kövérek. Ezt követően nem sokkal a HR-részleg az említett dolgozók közül többet lefokozott, vagy elbocsátott, illetve egy meg nem nevezett női munkavállaló arról is beszámolt, hogy a főnöke minősíthetetlen stílusban sértegette és egy telefont vágott hozzá. Végül magát Bovrisse-t is elküldték a cégtől, erősen megkérdőjelezhető körülmények között.
Hozzászólás zárolva.