Így barnulhatsz okosan! – 3 jó tanács nyaraláshoz
Mielőtt kifeküdnénk napozni, nem árt átnézni, mi kerül a strandtáskába, és megtenni a kellő óvintézkedéseket. Lehet ésszerűen és az egészségre káros következmények nélkül is átadni magunkat a barnító sugaraknak. Szakértőnk segít!
Ha naptejet vásárolsz, fontos szempont, hogy ne keltsen zsíros érzetet, és ne tömítse el a pórusokat, de a leglényegesebb az, hogy magas SPF (sun protection factor), azaz fényvédőfaktor-száma legyen.
„Az SPF szám azt jelzi, hogy az adott termékkel mennyi idővel tovább maradhatunk a napon anélkül, hogy leégnénk, amiért az UVB-sugarak felelősek. Természetesen ez az érték egyénenként, bőrtípustól függően változhat, és például a homokról, vízről visszaverődő napsugarak, az izzadás és a sport miatt módosulhat – árulta el dr. Csernus Krisztina,a Royal Clinics orvos-esztétikai központ bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosa, aki azt is hozzátette, a gyermekek, idősek és érzékeny bőrűek számára legalább 30-as faktorszámú napkrém szükséges. – A biztonság kedvéért érdemes nagyobb faktorú terméket beszereznünk, hiszen olyan súlyos következményektől óvhatjuk meg magunkat, mint a bőrdaganatok kialakulása, ráncosodás, korai bőröregedés, foltok, értágulatok megjelenése”. Fontos, hogy legalább fél órával indulás előtt kend be magad, és lehetőleg vízálló naptejet vegyél, hogy úszás közben is védve legyél a napsugaraktól!
A szakértő arra is figyelmeztet, hogy sok esetben nem is kell túl sok időt napon tölteni ahhoz, hogy bőrelváltozások jelenjenek meg. „Legjellemzőbb a szeplők, pigmentfoltok felbukkanása egy korábbi leégés helyén, ami után tanácsos kerülni a napot, de legalábbis kellően felkészülten menni a strandra” – magyarázza dr. Csernus Krisztina.
A fokozatosság nagyon fontos. Nyár elején védtelenebb a bőr, fokozottabb fényvédelem szükséges. Nyár végére nő a természetes védelmünk a bőrben a nagyobb számban lévő pigmentsejtek és a felhám vastagodása miatt, ilyenkor tehát tovább tudunk a napon leégés nélkül tartózkodni, azonban fényvédő krémeket ilyenkor is használnunk kell. Ma már számtalan napozás utáni termék is létezik, amelyek nemcsak ápolnak, de fenntartják vagy fokozzák a barnaságot. A bőrgyógyász szakértő azt is hozzátette, hogy utazás előtt érdemes ellenőrizni a lejárati dátumot, illetve a krémeket hűvös, fénytől védett helyen tárolni!
És most következzék 3 jó tanács, mielőtt nekivágsz a nyárnak vagy a nyaralásnak!
1. A strand az a hely, ahová nem ciki smink nélkül menni. Sőt, napozás előtt érdemes alaposan megtisztítani az arcbőrödet és a dekoltázsodat is, majd fényvédőt használni, hogy megfelelő biztonságban legyél!
2. Egy nyári kalap és a napszemüveg elengedhetetlen kellékei a nyárnak. Nem csupán stílusos kiegészítők, de érdemes többet áldozni egy megfelelő UV-szűrővel ellátott szemüvegre, amely biztosan megvédi szemed a sugaraktól, a kalap pedig segít, hogy elkerülhesd a napszúrást.
3. A jelszó: víz, víz, víz!!! Igyál minél több folyadékot – vizet, cukrozatlan teát –, mert kánikulában észre sem vesszük, és máris utolér a dehidratáció. Mivel ilyenkor úgysem eszünk annyit, fogyassz inkább lédús salátákat, és sok-sok gyümölcsöt. Kerüld az alkoholtartalmú italokat, amelyek csak még jobban kiszárítják a szervezetet.
Hozzászólás zárolva.