CSIPKEVILÁG
Nem akármilyen kincseket rejt a dédmama bőröndje
Él egy pici múzeum a Nógrád megyei Terényben. Felmenőik hagyományait őrzik, köztük a csipkekészítés mesterségét. Ha bekopogsz, egy meseországba érkezel, ahol mindent megtudhatsz a híres magyar csipkékről, köztük a Hunnia Csipkéről.
[/bs-text][/vc_column][/vc_row]
Miután a csipke alapanyaga a növényi eredetű, vékony pamutszál, a pamut meg kiszáradhat, törhet, ezét sokszor a csipkekészítő lányokat, asszonyokat leküldték a párásabb pincékbe. Munka közben általában négyen ültek egy asztalnál. Középre kitettek egy gyertyát, és minden csipkeverő elé egy üveggömböt, hogy az szórja a fényt. Így születtek meg azok a magyar csipkecsodák, amik évről évre most is kivívják az elismerést a horvátországi világhírűk Pagon rendezendő csipkebemutatón.
Ha arra vet sorsod, feltétlenül keresd meg a csipkevilágot, és ott azt is megtudhatod, hogy évről évre hányan mennek hozzájuk táborba! A szülők megkérdezik, mégis mit csinálnak majd ott a gyerekek? A csipkeverésen kívül kirándulnak, megismerik Nógrád rejtett kincseit, és a szülők el sem hiszik, hogy ott nem a mobiltelefon vagy a tablet a főszereplő, annyira lenyűgözi a fiatalokat a csipkeverés…
A világ kulturális örökségének kék ékköve
Van, akinek tradíció, van, akinek, modern textilipar, van akinek kellemes viselet, van, akinek ipartörténeti ritkaság. Ez mind a kékfestő. Ma Magyarországon már csak kevesen űzik az egykor oly divatos szakmát, épp ezért minden tisztelet az övék! … De ki gondolná, hogy ez a fantasztikus, kreatív kelme története a hajózással kezdődött Európában!
Hozzászólás zárolva.