Facebook hozzászólás
614

CIVIL NEGYED- Légzéssel a Lélekért Alapítvány

Lélegezni alig tudnak, énekelni annál inkább

Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Ahogy a bölcsesség is szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Dr. Várdi Katalin tüdőgyógyász, Légzéssel a Lélekért Alapítvány alapítójával beszélgettünk.

Próba
Nem kell tudni kottát olvasni a betegeknek. ( Fotó: Várdi Katalin)
Ha ennyire hatásos és ilyen nagy élményt nyújt a betegeknek a közös éneklés, miért csak évente egyszer szervezitek meg?

Egyelőre ez csak tesztelés alatt álló, kiegészítő művészetterápiás eljárás. Éppen ezért nem támogatják a biztosítók. Mint minden új kezelés pénzbe és időbe kerül. Nagylelkű magánemberek, nagyvonalú vállalatok támogatják ezt a programot. A kórusba nővér és orvos is beállhat énekelni, hiszen ők is fontos résztvevői a betegek gyógyulási folyamatának. Az alapítványt azért hoztuk létre, hogy hátteret biztosítson a pénzgyűjtésnek. Mert vannak bőven költségeink: terembérlet, fizetések, utaztatások. Az orvosok, a gyógytornászok és a nővérek is nagyon elfoglaltak, a munkájuk mellett vesznek részt a programban, idejük így sajnos véges.

Nem mindenki tanult szolfézst gyerekkorában, sőt lehet, hogy hallása sincs. Mi a hangi feltétele annak, hogy egy beteget bevegyenek a kórusba?

Nem kell tudni kottát olvasni a betegeknek, maga a technika a kórusiskola módszerén, évszázados hagyományokon alapul. Az amatőr énekesek mellett mindig vannak profik, akik segítenek, hogy az összhatás jó legyen. A karmester nagyon pontosan állítja fel egymás mellé az énekeseket, ismeri jól a hangjukat.

Neked személy szerint mit jelent ez az alapítvány?

Az egészségügyeben uralkodó kaotikus állapotok kiegyensúlyozása. Szerettem volna a nővérek, a betegek hangját is hallatni az orvosközpontú szakmai világban. Ez a kórus a beteg és az őt gyógyítók egymást meghallgató, szeretetteli kapcsolatának megjelenési formája. Az Alapítvány másik fontos tevékenysége egy könyv kiadása volt még 2019-ben. Artner Szilvia Ápolók című könyve az ápolók szemszögéből mutatja be irodalmi interjúkon, leírásokon és portréfotókon keresztül a Törökbálinti Tüdőgyógyintézet légzésrehabilitációs osztályának életét.

Ezt is olvasd el a CIVIL NEGYED rovatból!

ParlagfűPollen No Egyesület

 





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!