Facebook hozzászólás
2 505

AKI KIJUTOTT A LONDON FASHION WEEK-RE

„Rengeteg mindent közlök a ruhákkal” – interjú Balázs Eszter designerrel

Balázs Eszter nemzetközi hírű designer, egyedülálló anya, vállalkozó. Egyedi ruháit azonnal szétkapkodják. A beszélgetésben szó esik varrásról, tervezésről, a Fashion Week-ről és az alkotói szabadságról is.

 

  • Arra bíztatod a nőket, hogy figyeljenek oda magukra?

  • Igen. Nem szeretném, ha azzal kapcsolnának engem össze, hogy takarjuk el magunkat. Direkt azért fecskendezek be egy-két csinos ruhát a sok-sok elbújós közé, hogy egyrészt ne skatulyázzanak be, másrészt, hogy gondolkozzunk el. Visszaélek a korommal is nyilván, közeledek az ötvenhez, és meg szeretném mutatni, hogy egyedül csinálok mindent, és nem formálok jogot arra, hogy deformálódjak, nem ér elhagyni magunkat. Minden héten úgy állok oda a telefonom elé, saját magamat fotózom, hogy nem látszhat rajtam, hogy épp idegösszeomlásom volt, vagy azon a héten felfáztam, vagy rosszul aludtam. Ott van az az erő, hogy ebből élek, meg kell csinálni, más nem láthatja a gondokat. Az a sztori, ami fent van az interneten, az másról szól. Éveken keresztül minden pénteken fel kell rakni a ruhákat, persze nincs olyan, hogy sose történjen semmi,  de ez nem látszhat.
Balázs Eszter ruhája London Fashion Week, 2018

 

  • A 2018-as London Fashion Week-en te képviselted Magyarországot. Hogyan sikerült kikerülnöd?

  • Többször voltam a Budapest Fashion Week-en, ami elég nagy dolog, mert végzett designereket sem indítanak.
  • Ez meghívásos rendezvény?

  • Igen, szólnak designereknek. Megkérdeznek, hogy elvállalom-e. De ők keresnek meg. A harmadik vagy negyedik Budapest Fashion Week-en voltam, ahol jelen volt Londonból az ottani esemény tulajdonosa. Ő szólt és hívott meg a londoni Week-re. A meghívás 2017-re szólt, de nem volt idő felkészülni, így a 2018-asra mentem ki.
A designer és a táncos London Fashion Week, 2018

 

  • Mesélnél kicsit az élményeidről?

  • Nagyon érdekes volt. Amint kiderült, hogy meghívtak, elkezdtek szponzorok megkeresni itthon, hogy be szeretnének szállni pénzzel. De kinti cégek is jelentkeztek. Volt, aki három millió forintnak megfelelő fontot ajánlott fel. Nem mentem bele ezekbe a szerződésekbe, nem akartam aláírni semmit. Egyrészt nem tudtam, mi vár rám Londonban, nem akartam olyan helyzetbe kerülni, hogy lekötöm magam és ezért nem tudok elfogadni egy jobb ajánlatot. Másrészt nekem a munkában az a legfontosabb, hogy szabadon hagyjanak. Én csak így tudok alkotni. Szóval nem írtam alá semmit, ergo nem kaptam semmi pénzt. Ez azt jelentette, hogy kimentünk az asszisztenciával, ők mély szegénységből jövő, most már szakemberek, és zsebből kellett mindent kifizetni.
Balázs Eszter design Kép: Balázs Eszter
  • Hogy találtad meg az asszisztenciádat?

  • Már előtte is együtt dolgoztunk. Valamikor még nagyon az elején volt egy divatbemutató, akkor ismerkedtünk meg. Ők csinálták a hajakat és a sminket, én pedig ruhával fizettem. Barter volt, segítettünk egymásnak, de akkor már volt valamennyi nevem és tudtuk húzni egymást szakmailag. Visszatérve Londonra, végül kijutottunk. Eleve nagyon nézték a magyar csapatot, mert egyenruhában voltunk. Minden napra egyenruhát terveztem. Én is ezekben voltam, nem látták, hogy melyikünk a designer. Leültünk a földre a luxusszállodában és a médiások rögtön minket találtak meg, minket kezdtek el fotózni. Még az első napon vagy másnap, nem is tudom, odajött hozzám a Fashion Week tulajdonosa, hogy 13 perc helyett, amiben eredetileg megállapodtunk, kapok 5 percet, mert hoztam táncost is. De mindenki más 2 percet kap. Mondtam, tessék? Ez egy egyéves munka szakemberekkel! Nem ezt a nemzetközi szerződést írtam alá! 13 percet írtam alá, több, mint 500 millióan fogják ezt látni. 13 percből nem tudunk 5 percet csinálni, nem adom ehhez a pacekomat. Egy kavalkád lesz a színpadon. Itt koreográfia van, ütemre kell elindulni, nem lehet 5 perc, ha 13-ra készültünk. A táncos fiú úgy ment ki, mintha modell lenne, és aztán kezdte a népi, balkános, magyar táncot. Ezt volt az elképzelés. Mondtam a tulajnak, hogy jó, akkor a magyarok nem lépnek fel. Hogy én azt nem tehetem meg. Dehogyis nem! Megfordultam és ott hagytam. Az lebegett a szemem előtt, hogy Úristen, maradt 2000 forintom otthon, nincs semmim, hány embert kihoztam, és mennyi millió forintot bukok ezzel az egésszel. És nem lesz benne a munkásságomban, hogy Magyarországról kijutottam a London Fashion Week-re, hiszen nagyon ritkán kerül ki magyar designer. Baromi nagy balhé lett ebből, hogy a magyarok nem lépnek fel, végül visszakoztak, és adtak 10 percet. Ez is elég kritikus volt, de bevállaltam. Nagyon megható volt, hogy a média képviselői, a modellek, mindenki az én ruháimat rakta háttérképnek. Jelezték, hogy velünk vannak, hogy ezt nem lehet megcsinálni az emberekkel, hogy kevesebb időt adnak, mint amire készülünk. 28 designer jött össze, többen voltunk, mint amire eredetileg számítottak, így mindenkinek lecsíptek az idejéből. A szervezőknek nagyobb pénz, ha több designer van, de velünk kiszúrtak. És a többiek értékelték, hogy valaki beleállt ebbe, hogy érzékeltettem, hogy ez nem oké.
  • Végül akkor 10 percet kaptál.

  • Volt is ebből probléma. Felment a színpadra a táncos fiú és nem a zenéjét rakták be. Az volt a koreográfia, hogy a táncos a saját műsora után kivisz engem a színpadra. Ott volt mindenki, kamerák, amit el tudsz képzelni. Kiment a srác, elindult a rossz zene, de ő profi táncos. Megállt és szuggerálta a dj-t. Az elindított egy másik zenét. Az sem a jó zene volt. Én hátul a színpad mögött összeestem. Úgy, hogy tudtam, hogy 45 másodperc múlva kint kell lennem, 500 valahány millió ember fogja ezt látni. Ez több, mint idegmunka. Végül a harmadik szám volt a jó zene. A felvételen jól látszik. Akkor végre elindult a tánc, annyi idő volt, hogy hátul összekaparjanak, felhúzzam a ruhát és elkészüljek.
Ruha Marci grafikájával Kép: Balázs Eszter




Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!