Facebook hozzászólás
1 042

Teremtő energia

Textilgyárból kreatív gyár Óbudán

Volt régen egy textilgyár Óbudán, amit a tulajdonos Goldberger család messze földön híressé tett. Újítók voltak és sikeresek. Akárcsak azok a vállalkozók, akik manapság működnek az egykori gyárépületekben. Egyikük, Remete Tibor, határozta el, hogy összefogja ezt a közösséget. Azért, hogy a teremtő energiából az egész városrész, Óbuda és annak lakói is profitáljanak.

Óbudán kétszáz éven át működött a Goldberger Textilgyár. Az alapító, Goldberger Ferenc 1784-ben nyitotta meg kékfestő üzemét. A 19. században a kis vállalat nagy textilgyárrá fejlődött, olyannyira sikeresek voltak, hogy még Ferenc József császár és felesége Sissi is ellátogattak ide. A II. világháború után a gyárat államosították és hanyatlásnak indult. A rendszerváltást követően 1997-ben szűnt meg végleg a termelés. De az épületek ma is állnak.

Óbuda
A Goldberg Textilgyár 1997-ig működött Óbudán (Fotó: wikipedia.com)

A többezer négyzetméteren romjaiban is impozáns épületegyüttesben egyre több kreatív cég látott fantáziát. Egyes részeit felújították, itt rendezték be irodáikat, műhelyeiket. Találunk itt művészeti galériát, dobiskolát, gaszto-céget, reklámügynökséget, filmstúdiót. Tíz éve ide költözött cégével, a Super Channel-lel Remete Tibor is. Tibor közgazdászként kezdetben rendezvényeket szervezett, majd kreatív, kommunikációs kampányokat irányított. Ahogy mondja, mindig is a kreatív fejlesztői tevékenység állt szakmai érdeklődésének középpontjában.

Legújabb ötlete, hogy a régi textilgyárban működő vállalkozásokat összefogva egy új gazdasági, szellemi, kulturális központot hozzanak létre Óbudán.

Óbuda
Remete Tibor (Fotó: Zombori András)

„Ezt az egészet mi egy városfejlesztési akcióterv részeként tekintjük: a prototípusa annak a szellemiségnek, hogy hogyan lehet egy közeget bemozdítani. Adta magát a helyzet: ami régen egy textilgyár volt, most egy kreatív gyár. Csak éppen már nem egy szereplő viszi, mint anno a Goldberger család, hanem 40-50 kreatív vállalkozás, akik itt egy XXI. századi kreatív gyárként működnek.  Goldberger Design District néven indítottuk el a programot, amiben összekapcsoljuk őket. Az a cél, hogy a vállalkozások tudjanak egymásról, inspirálódjanak, és akár új üzleti lehetőségeket is teremtsenek. Hiszek abban, hogy egy ilyen összefogással, Óbuda sokkal vibrálóbb és élhetőbb hely lehetne, mint most” – mondja Remete Tibor.

 

 

Tibornak nem ez az első közösségépítő, értékgyűjtő ötlete. Nyolc évvel ezelőtt ő találta ki a Highlights of Hungary platformot, melyben kategóriák nélkül gyűjtik az értékteremtő teljesítményeket. A Highlights gazdasági, társadalmi, kulturális innovációkat fedez fel. Olyan emberekre hívja fel a figyelmet, akik sokat tesznek azért, hogy szűkebb, tágabb környezetük élhetőbb legyen.

A Highlights mára sikeres márkává nőtte ki magát. Mi inspirált, hogy új, az előzőnél nem kisebb fába vágd a fejszéd?

Ha nagyon mély dolgot akarok mondani, de egyszerűen, akkor az mozgat, hogy jobb legyen a környezetünk, vonzóbb legyen, attraktívabb, érdekesebb, izgalmasabb. Azért Óbudán, mert én nagyon régóta itt élek. A bázis, a régi textilgyár pedig adta magát, hiszen itt az irodánk. Azt gondoltam, hogy hazai pályán kell először megmutatni, milyen óriási ereje, hatása lehet az összefogásnak. Amikor elkezdtünk a többi céggel, vállalkozással beszélni erről, mindenki nagyon lelkes lett. Már csak attól is, hogy valaki ezt egy ilyen kreatív katalizátorként elkezdi összehuzalozni. Ez az energia mozgatja a világot, kicsiben és nagyban is.

Mi volt a fejedben, amikor a Goldberger Design District programot elkezdted szervezni? Minek kellene itt működnie, és hogyan?

Minden nap megélem, hogy Óbuda milyen sokszínű. Jelentős ókori építészeti emlékei vannak, de mellette ott a panelrengeteg. Emellett a Duna partján a természeti környezet is nagyon izgalmas közeget kínál. Ez az eklektika számtalan lehetőséget rejt.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!