Ha a szellemek továbbálltak…
A Halloween ünnepe Európában bár ismert, mi magyarok mégsem tekintjük ünnepnek, egyelőre legalábbis, annak ellenére sem, hogy a webről ömlik ránk az ez irányú információ. De kinek van szüksége hivatalos ünnepre egy jó koktélhoz vagy sütihez?
Az ünnep kialakulását a római időkig vezethetjük vissza, amikor is a rómaiak elfoglalták a brit szigetek nagy részét, melynek nyomán az integrálódott a Római Birodalomba, ünnepeivel együtt. Ezek egyike volt a samhain ünnep a kelta napisten tiszteletére. Ekkor köszöntötték az új évet, és adtak hálát a napistennek, hogy gazdag termést adott az embereknek. Azonkívül hitték, hogy az abban az évben elhunytak az új évet megelőző éjjelen – október 31-én – vándorolnak át a holtak birodalmába, s hogy megvédjék magukat attól, hogy a halottak megzavarják az élők életét, hatalmas tüzeket gyújtottak, amivel távol kívánták tartani maguktól az ártó lényeket, egyúttal élelmet és állatokat áldoztak a szellemeknek, vándorlásuk megkönnyítésére. Másnap a tüzekből maradt parazsat a papok szétosztották a családok között, hogy beköltözzön az otthonokba a fény és a melegség. Az idők folyamán az ünnep átvándorolt az amerikai kontinensre is, erről a kivándorló írek gondoskodtak. Mostanra multikulturális ünneppé változott ez a kelta hagyomány, Magyarországon is találkozunk már a tökfesztiválokkal, vásárolhatunk kedvünkre hatalmas, narancssárga tököket, melyekből sokan lámpást készítenek, és ezzel nincs is semmi baj, hiszen egy kis eszem-iszom, egy kis buli, no meg fény nekünk sem fog ártani.
Vérpiros gránátalma bólé
Hozzávalók:
2 dl Olaszrizling
2 palack pezsgő
2,5 dl gránátalma lé
3 evőkanál cukor
2 db narancs vékonyan felkarikázva
1 csésze gránátalma mag
1 csésze felkockázott ananász
Elkészítés:
A gránátalma lében oldjuk fel a cukrot, majd öntsük fel a hűtött borral és pezsgővel, majd tegyük bele a gyümölcs kockákat. Jégkockákkal szervírozzuk!
Ördögi whoopie pie
Hozzávalók:
11 dkg olvasztott vaj
21 dkg kristálycukor
1 tojás
1 kávéskanál vanília kivonat
30 dkg joghurt
28 dkg liszt
4,5 dkg cukrozatlan kakaó
1 kávéskanál szódabikarbóna
töltelék:
10 dkg puha vaj
10 dkg szobahőmérsékletű mascarpone
ízlés szerint porcukor
egy teáskanál citromlé
narancssárga ételfesték
Elkészítés:
A vajat a robotgép táljában habosra keverjük a tojással, hozzáadjuk a cukrot, a joghurtot, valamint a vaníliát. Egy másik edényben a liszthez hozzávegyítjük a szódabikarbónát és a kakaót, ez pedig megy a vajas, joghurtos masszába. Nyomózsákból egyforma köröket nyomunk a sütőpapírral bélelt tepsibe, majd 180 fokra előmelegített sütőben 12 percig sütjük a piskóta korongokat.
A töltelékhez a vajat és a mascarponét robotgéppel elkeverjük, édesítjük cukorral, pikánssá tesszük a citromlével, majd egy-két csepp ételfestékkel töksárgára festjük. Habzsákból kinyomva minden második piskóta tallért megtöltünk, majd a töltöttre ráültetünk egy töltetlent.
Nem pepecselés mentes ez a kalács, de sokszorosan megéri a fáradságot az elkészítése! Receptjét elérheted a képre kattintva.
Hozzászólás zárolva.