Facebook hozzászólás
1 186

10 kerti növény, ami kevés gondozás mellett is csodásan mutat

A kertészkedés azontúl, hogy széppé varázsolja az udvart és a kertet, csökkenti a stresszt, erősíti a szívünket, boldogabb emberek leszünk tőle. Tíz olyan növényt gyűjtöttünk most össze, amik virágaikkal az év nagy részében örömet szerezhetnek nekünk, és túl sok időt sem kell fordítanunk a gondozásukra.

Bangita

Egyes fajtái lombhullatóak, míg mások örökzöldek, van köztük díszfaként nevelhető típus, de sövényként, térhatárolóként is telepíthető. A bodzafélék családjához sorolt növény legnépszerűbb fajtái csodás fehér, sárga virágokat növesztenek főleg tavasszal, de vannak olyan típusai, amelyek ősszel is virágoznak. Metszeni kell a növényeket, ha azt akarjuk, hogy szép formájuk legyen. Előnyük, hogy kevés vízzel is beérik, jól tűrik a szárazságot.

Kamélia

Ezek a pompás, mélyzöld lombú, örökzöld cserjék, 4-6 méter magasra is nőhetnek, egyes fajták akár 100 évig is élhetnek. A több mint 200 kamélia faj rózsaszerű virágokat hoz, amelyek színe az elefántcsonttól a kagyló rózsaszínen át a ragyogó karmazsin vörösig változik. A cserjék tavasztól őszig bontják virágaikat. A mi klímánkon dézsás vagy cserepes növényként tartható. A szűrt fényt kedvelik, érzékenyek a helyváltoztatásra. Rendszeresen kell öntözni, párásítani.

Kamélia virág Foto: Készítette: A. Barra – A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3804437

 

Árnyliliom, árnyékliliom

A tavasszal vagy ősszel ültetett árnyékliliom jól érzi magát az árnyékos kertekben, a fák alatt, ám szükségük van napsütéses szakaszokra is ahhoz, hogy szépen fejlődjenek. Csodás fehér, lila, vagy rózsaszín virágokat hoznak, de leveleik is díszítik a kertet. Télen nem igényelnek különösebb gondozást, könnyen alkalmazkodnak az alacsony hőmérséklethez, hiszen ilyenkor „alszanak”.

Árnyliliom virágzása – Foto: Készítette: Agnieszka Kwiecień (Nova) – A feltöltő saját munkája, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2577335

Orgona

A május elején virágzó orgona a kertek jó barátja. A bokros növény fehér, lila vagy rózsaszín illatos virágokat hoz, amelyek csodásan mutatnak a vázában is. Kora tavasszal érdemes elültetni, aztán várni kell a virágzást és az orgona illatot. Az alakító metszést a virágzás után kell elvégezni. Nem válogatósak. szinte bárhol jól érzik magukat. Nem igényelnek rendszeres öntözést.

Különböző színű orgonabokrok (Fotó: Depositphotos)

Díszcsalán

A sima csalánt sokan gazfélének tartják, pedig tea, és leves is készíthető belőle. Díszváltozata pedig a kertek éke lehet. Az utolsó fagy után kell kiültetni, érdemes vele megvárni a tartósan jó időt. A részleges árnyékot kedvelik, néhány órás napsütéssel. Amíg nedves alattuk a talaj, csodás leveleket hoznak. Fagyérzékenyek, cserépbe ültetve hűvös helyen teleltessük át a bokrokat.

Bazsarózsa

A kertészek kedvence a bazsarózsa, ugyanis gyönyörű csokor köthető belőle. Sokáig mutatós marad a vázában is, és a kertet is szépen díszíti. Érdemes akkor elültetni, amikor jól be van ázva a talaj, így biztos, hogy megerősödik. Rendszeres öntözés mellett, akár 50 évig is pompázhatnak. Hátrányuk, hogy csak 7-10 napig virágoznak tavasszal, majd újabb egy évet kell várni a csodára.

 

 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

My little peony (@bazsarozsakerteszet) által megosztott bejegyzés

Sétányrózsa

Ezek a csodás sárga, narancssárga és piros színekben pompázó virágok a vasfűfélék vagy verbénafélék családjába tartoznak. Dísznövényként hazánkban is ismertek, sok kertben megtalálhatóak. Tavasszal napos helyre érdemes elültetni őket. Hálás növény, egész nyáron ontja a virágait. Ám érzékeny a fagyra, így teleltetni kell.

 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Secret Garden (@secretgarden916) által megosztott bejegyzés

Perzsa pajzs

A csodás lila leveleivel kitűnő perzsa pajzs nagyon mutatós növény. Szereti a meleg, párás és félárnyékos helyet. Ha sok napsütést kap, úgy kevésbé jönnek elő szép színes árnyalatai. Kedveli a laza, jó vízáteresztő és tápanyagban gazdag talajt ezért 2-3 havonta tápoldatozni kell. A tél előtt ki kell ásni és virágládában meleg helyre vinni , mert így maradnak szépek és egészségesek a  növény levelei.

 

Perzsa pajzs – Fotó: By codify from Perth, Australia – Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=755285

 

 Agávé

A kora tavasszal, vagy kora ősszel elültetett agávé jól tűri a szárazságot, de érdemes kaspóba, vagy virágládába ültetni, mert télen fagymentes helyre kell áthelyezni őket. Jól tűri a szárazságot, alig kell öntözni. Sőt, az sok esőtől könnyen rothadásnak indul, ezért érdemes csapadéktól védett helyet keresni számára.

 

Gyapjas tisztesfű

A tavasszal elültetett gyapjas tisztesfű Törökországban, Örményországban és Iránban őshonos. Bársonyos levelei miatt nálunk nyuszifülnek is hívják. Különleges növény, a leggyakrabban talajtakaróként, sziklakerti növényként, vagy egyszerűen díszes megjelenése miatt a kert üde színfoltjaként ültetik. Jól tűrik a szárazságot, és a rossz talaj sem akadályozza őket abban, hogy nyáron rózsaszín és lila virágokat hozzanak. Ha túl sok vizet kapnak, leveleik elfonnyadhatnak.

 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

moments in life 💚 (@___momentsinlife___) által megosztott bejegyzés

Még több kertészkedési tippet olvashatsz itt:


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!