A jótékony szauna 2. rész
Ha minden ember rendszeresen szaunázna, biztosan nem lenne a kellemetlen szag a legfőbb kifogás a tömegközlekedés ellen. A szauna azontúl, hogy méregtelenít, helyreállítja a hőháztartást, s a rendszeres izzadással megelőzhetjük még a betegségek kialakulását is.
A gőz ereje egy kiadós edzés, vagy fárasztó munkanap után lehet kiváló kikapcsolódás a testnek és léleknek. Finnországban, és bátran elmondhatjuk a skandináv államok háztartásainak mintegy kilencven százalékában biztosan találunk egy gőzkabint, amit rendszeresen, de minimum egyszer egy héten használnak is. Ezzel szemben hazánkban sajnos a saját szauna csak a kiváltságosok, anyagi jólétben élők privilégiuma. Az elkeseredésre, és legyintésre azért még sincs okunk, hiszen egy valamirevaló edzőteremben, vagy szépségszalonban megtaláljuk. A finn szauna szinte az öltöző részévé vált, és a kondibérlet árában benne foglaltatik használata is. Mégis mi a helyzet az infraszaunával?
Infraszaunázni többféle módon és helyen lehetséges. Egyrészről van az ún. infrakabin, másrészről a fekvő infraszauna. A kettő közti különbség pusztán az ülő- és fekvőhelyzeten van. Míg a kabinban csak ülve tudunk méregteleníteni, addig a fekvő rendszerűben kényelmesen elnyúlhatunk, vérnyomásunk is normális marad, kényelmesebb, hatékonyabb. Az infrakabint több személy is használhatja, akár csak a gőzszaunát, varázsa ebben rejlik.
Hogyan használjuk?
Az infraszaunázás esetén is ajánlott tiszta és száraz bőrrel megkezdeni a méregtelenítést. Ámbár az effajta izzasztás esetén nem kell megszakítanunk a melegben töltött időt, általában egy alkalommal 30-40 perc az ideális bent tartózkodás ideje. A verejtékezés ez esetben másként történik, mint a gőz esetében, bár itt is vizet veszítünk, de emellett jócskán kiizzadjuk a méreganyagokat is. Az infrasugarak ugyanis nem hevítik fel a levegőt közel kilencven fokra, mint azt a gőz teszi. A hőmérséklet inkább egy trópusi napra emlékeztet, nem több 45-55 celsiusnál.
Hogyan hat?
Hatása tulajdonképp nem is a temperatúra miatt eredményes, hanem a sugarak által. A kabinban infratestekből nyalábokban kapjuk, míg a fekvőszaunában egyenlő távolságban vannak beépítve a sugárzó testek, így a méregtelenítés is hatékonyabb, hiszen testünk valamennyi pontja egyszerre hevül és melegszik fel. Ezzel szemben a kabinban előfordulhat, hogy míg a hátunk, hasunk már aktívan verejtékezik, addig lábszárunk, és karunk még mindig hideg a bent uralkodó temperatúra ellenére is, bár valójában csak a testek melegednek fel, a környező levegő nem. Az infrasugarak mintegy 4-6 cm mélyen a bőrbe hatolnak, így bőrünk már a legalsó rétegeiben is megújul. A pórusok kinyílnak és sejtek anyagcseréje fokozottá válik. A verejték összetétele is más, mint a gőz esetében: ott kilencven százalékban vizet vesztünk, az infrában emellett méreganyagokat is, mint a szervezetünk számára terhes nehézfémeket, távozik a feldolgozatlan nikotin, koffein. A mesterséges láz által enyhül a stressz, az izületi, és izomfájdalmak, javul a vérkeringés. Ugyanakkor kalóriát égethetünk, vagy izmainkat is bemelegíthetjük vele komolyabb megmérettetés előtt. Hatása miatt régen a sportorvosok és gyógytornászok orvosi céllal alkalmazták. Az új keletű wellness iparba csak a kilencvenes évek elején tört be. Rendszeres használatával bőrünk éveket fiatalodik, akárcsak a lelkünk nyugtató hatása miatt. A szauna után tusoljunk le alaposan, radírozzunk ez esetben is, bőrünk imádni fogja.
Hozzászólás zárolva.