A malacnak nem szerencsés a szilveszter
Nem mindegy ugyanis, hogy mit eszünk az év utolsó és első napján. Helytelen fogyasztással a következő évre magunk keseríthetjük és nehezíthetjük meg életünket.
A délvidéki magyarok azt tartották, ha csillagos az ég, akkor rövid lesz a tél, ha pedig piros a hajnal, szeles lesz az esztendő. Manapság a pezsgőzés, a jókívánságok, újévi fogadalmak, mulatozás jellemzi az év utolsó éjszakáját, pedig eredeti szerepében bőségvarázsló és gondűző mágikus praktikákat felvonultató ősi szokásról volt szó.
Erről tanúskodik néhány szokásunk, mely a szilveszteri étrendet, a menü fogásait határozza meg. Nem mindegy ugyanis, hogy mit eszünk az év utolsó és első napján. Helytelen fogyasztással a következő évre magunk keseríthetjük és nehezíthetjük meg életünket. Jó tehát, ha odafigyelünk a mennyi mellett a mit kérdésére is!
Nézzünk néhány jósló ételt
A szemes termények (rizs, köles) és a hüvelyesek (bab, lencse) akár levesben, akár más formában fogyasztva a házra pénzbőséget jósolnak.
Az újévi malac a szilveszteri menü élén nem jelentett mást, mint azt, hogy a malac befelé túr, így a szerencse is befelé jön a házba.
A baromfi fogyasztása viszont nem ajánlatos szilveszterkor, hiszen az kifelé kaparná a házból a szerencsét.
A hallal jobb óvatosnak lenni, mivel folyó menti vidékeken ugyan szerencsét hoz (ahány pikkely, annyi pénz), máshol viszont éppen baljós állat, hiszen vele elúszik a háziak szerencséje.
A jó forró italok
A finom falatok mellett a kellemes pillanatok hangulatához az italok is fontosak. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy mámoros fejjel kell ünnepelni, de a hideg napok és az ünnep szelleme néhány kivételes italnak is teret ad.
A grogok képviselik a forró italok közül a legmagasabb alkoholtartalmúakat, ezért csak mértékkel ajánlott fogyasztásuk. Alapjuk rum vagy konyak, melyet cukorral ízesítve forró vízzel vagy fekete teával egy grogos-pohárba töltenek. Tejszínnel, tojássárgájával dúsítva igazi csemege.
A forralt bor alacsonyabb alkoholtartalmú, kedvelt ital télen síelés vagy más szabadtéri tevékenységhez kapcsolódva, de lélekmelegítőként otthon üldögélve is sokan fogyasztják. Finom itóka a gyümölcsös forralt bor, mely fél üveg vörösbor, fél liter szőlőlé, 3 szegfűszeg, 1 rúd fahéj, cukor vagy méz, 1-2 narancs héja, esetleg a leve felhasználásával készül. A bort a szőlőlével felforraljuk, belerakjuk a fűszereket és a narancshéjat. Kicsit hagyjuk állni, majd édesítjük. Aki szereti, tehet bele narancslevet is.
Hozzászólás zárolva.