Facebook hozzászólás
1 259

A mennyország kulcsa kankalinná változott

A legenda szerint mikor Szent Péter leejtette a mennyország kulcsát, az gyökeret verve kankalinná változott. Erre bizonyságul szolgálhat a kankalin virágzata, mely valóban egy kis kulcscsomóra emlékeztet. Épp formája miatt adta neki a Hymelslossel (égi kulcs) nevet Hildegard von Bingen, a rupertsbergi zárda főnöknője a XII. században, mely név aztán számos nyelvben tovább élt.  

Tavaszi vértisztító keverék:
50 g kankalin
50 g bodzahajtás (ha lehet, frissen kipattant rügy)
15 g csalánlevél
15 g pitypanggyökér
A keverékből 1 púpozott teáskanálnyit leforázzunk 1/4 l vízzel, három percig állatjuk. Napi két csészényit kortyolgassunk.

Szíverősítő bor: friss kankalinvirággal lazán megtöltünk egy 2 literes üveget és jó minőségű fehérbort öntünk rá, hogy a virágokat ellepje. Az üveget, bedugaszolva két hétig a napon tartjuk. Szívpanaszok esetén egy-egy kortyot iszunk a borból, amikor szükséges. Szívbetegek naponta 3 evőkanállal is megihatnak belőle.

Hurutoldó tea, köptető: 2 dl hideg vízbe tegyünk 1 fél-teáskanálnyi szárított kankalingyökeret vagy 1 teáskanálnyi virágot, forraljuk fel, majd 5-10 perc elteltével szűrjük le. Köhögés esetén naponta 3-4 csészényit fogyasszunk belőle.

Álmatlanság elleni keverék:
50 g kankalin
25 g levendulavirág
10 g orbáncfű
15 g komlóbarka
5 g macskagyökér
A keverékből 1 púpozott teáskanálnyit leforázunk 1/4 l vízzel, három percig állni hagyjuk, majd elalvás előtt kortyolgassuk, amilyen forrón csak lehet.

Konyhakertbe vagy virágágyásba?

A kankalin levele nagy mennyiségű (akár 1%-ot) aszkorbinsavat tartalmaz, így kiváló C vitamin-adagoló. Értékes tulajdonsága, hogy a szárított levelekből tört porban akár egy éven keresztül is megőrződik az aszkorbinsav.

Mivel számos ásványi anyagot tartalmaz, ezért használható a konyhában is, egzotikus saláta alkotórészként. A spanyol konyha például salátát készít leveleiből, az angolok pedig tradicionális boraikat, vagy eceteiket ízesítik vele, sőt, magából a kankalinból is készítenek bort. Dr. Zelenyák könyvéből azt is megtudhatjuk, hogy Magyarországon is készítettek kankalinbort: „Az egyes vidéken ismeretes kankalinbor nem egyéb, mint cukorral és citromsavval vegyített és erjesztett kankalin. Úgy készül, mint a ribizkebor.”

Sokféle alkalmazhatósága miatt felmerül a kérdés, „a konyhakertbe, vagy a dísznövények közé ültessünk kankalint?” Utóbb divatossá vált a kankalint Valentin-napra, vagy nőnapra ajándékozni. Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy megajándékoznak minket ezzel a virággal, cserépben semmiképp se tartsuk hosszú távon, ha tehetjük, mielőbb ültessük ki a szabadba!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!