A színek hatalma
A szín alapján következtetünk egy ember, egy tárgy vagy hely tulajdonságaira, és a körülöttünk lévő színek hatással vannak érzelmeinkre, sőt tudat alatt a döntéseinkre is.
A színek mindig más árnyalatokkal együtt vannak jelen, és hatnak egymásra. Egy szín hatását a végletekig megváltozathatja a környezete, ezért nem elég elméletileg kitalálni az együtt alkalmazott árnyalatokat. Mindig előzetesen meg kell bizonyosodni arról, hogy két, egyébként szép szín egymás jelenlétében is kellemes hatást kelt-e.
Nem csak a szín, az árnyalatok aránya is fontos szerepet játszik az összkép hangulatában. Egyes élénk színek kismértékben stimuláló, figyelemfelkeltő hatásúak, míg nagyobb felületen könnyen zavaróvá, fárasztóvá válnak. A hatás aztán a fejekben egészen más lehet, mint azt a szem első pillantása sejteti. Az agy igyekszik kompenzálni a túl erős hatásokat, ezért ha például sokáig valami nagyon piros van a látóterünkben, akkor a szemet lehunyva zöldes színek táncolnak a pillák alatt. Minden színt annak komplementere ellensúlyoz, így a sárgát a lila, a kéket pedig a narancssárga. Az egyes színek, színpárok pszichológiai hatásairól könyvtárnyi értekezés született már, amelyből akár a legkülönlegesebb árnyalatok hatásait is tanulmányozni lehet.
Különleges a szürke
A szürke szín az irodákban a mai napig igen gyakran fordul elő semlegessége, elegáns, hivatalos jellege miatt. A semlegesnek kikiáltott árnyalat valójában egészen egyedülálló, olyasmire képes, amire egyetlen, nála sokkal feltűnőbb, karakteresebb árnyalat sem: változtatni a hatását. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a szürke „alkalmazkodik” a körülötte lévő árnyalatokhoz, és olyan optikai hatást kelt, mintha színét a mellette lévők komplementeréhez közelítené. Egy szürke falszakasz sok kékkel kiegészítve enyhén narancsos hatást kelt majd, ugyanúgy, ahogy vörösessé válik, ha zöld kerül mellé.
Színrendszer mint mankó
A tervezésben olyan elméleti segítséget is igénybe lehet venni, mint a különböző színkörök és színrendszerek. Az építészetben leginkább használt magyar színrendszer a Coloroid, amit dr. Nemcsics Antal alkotott meg. A Coloroid az egyetlen esztétikusan egyenletes és nem csak érzet szerint egyenletes színrendszer. Kényelmes és gyors, harmóniarendszerek tervezhetők vele, és az egyes elemek, színek színszámairól is könnyen eldönthető harmonikus avagy nem harmonikus voltuk. Így a színtérből könnyen választhatók, kereshetők színek az alkalmazások számára.
Hozzászólás zárolva.