A téli kabátok vakációra mennek
A jó idő ellenére sem szabad megfeledkeznünk téli ruháinkról, ha jövőre is újra hordani szeretnénk őket. Megfelelő tárolással akár évekkel is meghosszabbíthatjuk ruháink élettartamát, és hirtelen lehűlés esetén is bármikor előkaphatjuk melegebb kabátunkat.
A téli ruhák elpakolásának több célja is van: egyrészt, hogy hely szűke esetén a nyári ruhák kerülhessenek elérhető közelségbe, másrészt, hogy megóvjuk azokat a molytól és a portól. Amikor elérkezik a téli ruhák vakációjának ideje, végezzünk alapos és gondos munkát az elpakolásuknál!
A téli kabátok ápolására és tárolására számtalan egyszerű és mindennapi praktikát ismerünk. Egyesek arra esküsznek, hogy a télikabátokat alaposan ki kell porolni, majd terpentines vagy benzines vízbe mártott kefével kell letisztítani. Ez azonban erősen károsíthatja a kabátok színét, emellett pedig a kabát vízálló hatását is nagymértékben rontja. Mások a tollkabátot mosógépben, teniszlabdával mossák. Sajnos ennél az eljárásnál sem számíthatunk túl sok jóra. A toll legtöbbször összeragad, nem tud kiszáradni, melynek következtében bepenészedik, így szaga miatt nem szívesen vesszük már fel a következő szezonban.
Vajon hogyan úszhatjuk meg a kínos szituációkat? Mivel ápolhatjuk télikabátunkat, míg a szekrényben pihen? A témáról Mogyorósi Zoltánt, a Wellensteyn kabátok szakértőjét kérdeztük:
„Valóban fontos, hogy ruháinkat tisztán tegyük el. Szerencsére a Wellensteyn kabátjai a mai legmodernebb anyagokból készülnek, nem vegyileg impregnáltak, hanem az anyagszerkezetüknek köszönhetően víz és szélállóak, illetve az alkalmazott membrán technológiának köszönhetően lélegző tulajdonsággal rendelkeznek, tisztításuknál ezért nincs szükség speciális mosószerekre. A kabátokat otthon, saját mosógépünkben kifordítva moshatjuk bármilyen hagyományos, – lehetőség szerint folyékony- mosószerrel. Fontos azonban, hogy öblítőszert ne használjunk, mivel az eltömíti a lélegző membránokat. Egyszerűen csak tisztán kell őket tartani, megóvni a portól, a molyoktól, abban az időszakban is, amikor nem használjuk őket.”
A tiszta kabátot, ha tehetjük, lógatva tároljuk, védőfóliázva, így anyagát nem törjük meg. Ha hely hiányában mégsem tudjuk így tárolni kabátunkat, akkor se hajtogassuk, próbáljuk meg hengerelve, például az ágy alatt tárolni. A maximális helykihasználást segítik a praktikus vákuumos tárolózsákok is.
A legnagyobb ellenség, a molylepke távoltartására használjunk szárított levendulát, vagy a boltokban is könnyen beszerezhető levendula illatú molyirtókat, melyek nem csak védelmet nyújtanak, de jó illatot is kölcsönöznek a ruháknak. Ügyeljünk azonban arra, hogy az illatosító ne legyen túl erős. Gondoljunk csak bele: 3-4 hónapos tárolás után a kabát igencsak átveszi az illatot, és a téli kabátok ismételt használatba vételekor nem biztos, hogy hetekig rózsa, vagy jázmin illatot akarunk árasztani.
Hozzászólás zárolva.