A több szerepben tündöklő nappali – Képekkel
Mára a központi szerepet betöltő nappali funkciója bővült. Egyre inkább igaz, hogy itt töltjük otthoni időnk nagy részét, és ebben a lakrészben fogadjuk vendégeinket is.
Szeparált helyiségek helyett a 21. századi otthonokat az egybefüggő, szellős terek jellemzik, miközben a lakások átlagos mérete csökkent. A ma otthonaiban már nem falak osztják fel a teret. Szobák helyett egymással rugalmas kapcsolatban lévő részfunkciók rajzolják ki a lakás szerkezetét – írja tanulmányában Kalmár Miklós, a BME építészmérnöki karának docense. A szeparált előszobát, étkezőt, társalgót, dolgozót, sőt a konyhát is felváltotta a többcélú, többterű nappali szoba, amely egyesíti magában a különböző napközben végzett tevékenységek színtereit.
Az építészeti technológiák fejlődése ugyanis oda vezetett, hogy a 21. századi lakásokban ma már nem a forma szabja meg a funkciót, hanem éppen fordítva, az építész igyekszik megtalálni a feladathoz leginkább illő formát. Miután statikailag már nincs szükség a korábban nélkülözhetetlen tartószerkezetekre – a 19. század közepén elterjedt öntöttvas vázszerkezet feloldotta a fesztávok követelte korlátokat -, összefüggő terekké olvadhattak az apróbb helyiségek. Egyben, mégis külön Mivel a nappali egyszerre helye az otthoni kikapcsolódásnak és a reprezentatív vendéglátásnak is, itt kell megteremteni a meghitt relaxálás, az elmélyült munka és az elegáns fogadás feltételeit. A kérdés, hogy hogyan lesz esztétikus az a tér, amely ennyi különféle feladatot lát el. A szakértők szerint a kulcs a kényelem és a dizájn közötti kényes egyensúly megtalálása.
Bár ebben a multifunkciós helyiségben általában nincsenek falak, valamilyen módon mégis elkülönülnek egymástól az egyes területek. Egy térbe állított bútor, lépcső, dobogó vagy csupán az eltérő padlóburkolat – de akár egy odaillő nagyméretű szőnyeg is – alkalmas arra, hogy optikailag szeparálja az étkező- vagy a dolgozórészt az ülőgarnitúrától. Szerencsésebb esetben – ez általában igaz az új építésű ingatlanokra – már a tervezéskor gondolnak erre, és így a helyiség formája is segíti az optimális térrendezést.
Valamely nyugodt szegletben érdemes kialakítani az étkezésre, a munkára szánt sarkot, nem megfeledkezve a közlekedési útvonalakról, mert hamar irritálóvá válik, ha mondjuk az asztalhoz vezető folyosót egy szófa zárja el. A lakberendezési lapokban sokszor látott középre tolt asztal vagy a nappali domináns pontjára állított látványos relaxfotel sem feltétlenül praktikus megoldás a mindennapokban.
Hozzászólás zárolva.