Facebook hozzászólás
333

A több szerepben tündöklő nappali – Képekkel

Mára a központi szerepet betöltő nappali funkciója bővült. Egyre inkább igaz, hogy itt töltjük otthoni időnk nagy részét, és ebben a lakrészben fogadjuk vendégeinket is.

Funkcionálisan persze a televízió is lehet a kiindulópont, amely kijelöli a nappaliban legnagyobb helyet foglaló bútornak, az ülőgarnitúrának a pozícióját. Ám ez nem látványelem, még akkor sem, ha a legexkluzívabb készülék díszíti a falat! Nem kelt jó benyomást, ha a vendégek a helyiségbe lépve egy dobozzal találják szembe magukat, mint ahogyan az ajtónak háttal álló ülőbútor sem vált ki pozitív érzéseket, sőt!

Akárhány arca lehet a nappali szobának, a leghangsúlyosabb berendezési darabja az ülőgarnitúra: ez determinálja a helyiség stílusát. Ha a lakás gyakorta válik vendégségek színterévé, az egybefüggő sarokgarnitúra helyett – bármennyire divatos is – praktikusabb foteleket elhelyezni. A kommunikációban fontos szerepe van ugyanis a metakommunikációnak, egy jó beszélgetéshez tehát elengedhetetlen, hogy a beszélgetőpartnerek egymásra tudjanak nézni.

  Az idők szavai   A nappali szoba szerepéről és annak változásáról talán az angol nyelvterületek szóhasználata árulkodik leginkább. A 19. században parlor vagy parlour szóval illették a lakásnak azt a helyiségét, ahol a család összegyűlt beszélgetni. A kifejezés a francia parler, azaz beszélni igéből ered. Miután azonban így hívták a ház azon szobáját is, ahová a halottat fektették a temetés előtt, a 20. században a kifejezéshez társuló képzet kellemetlenné vált.

 Ekkor terjedt el Angliában a sitting room, azaz "ülőszoba", vagy living room, azaz lakószoba, Amerikában és Ausztráliában pedig a lounge room (vagy csak lounge), azaz társalgó. Napjaink lakásdivatjára is reagál a nyelv: Amerikájában egyre elterjedtebb a "great room", azaz nagyszoba kifejezés, utalva az összefüggő terek divatjára, más angol nyelvterületű országokban pedig a front room hódít, jelezve a megváltozott lakásszerkezetet: a családi házakban és az új építésű modern lakásokban a bejárati ajtó gyakran egyből a nappaliba vezet.

 Forrás: Wikipedia

– sebők –

Fotó: Fényes Gábor, Förster Tamás

A cikk a Piac és Profit magazin 2008. szeptemberi számának NHD rovatában jelent meg.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!