Álomburkolatok álomkertekbe – csak kreatívan!
A kert sokak számára az otthon egyik legfontosabb része. Azonban amellett, hogy szépségre kell törekednünk, nem szabad figyelmen kívül hagyni a praktikus szempontokat sem. Kertépítő szakértőnk segít!
Kertguru-tipp:
● Kertépítőként sokszor találkozhatunk saját kezűleg letett térkövekkel. Gyakori probléma a süllyedés, az egyenetlenség, emiatt tócsák képződnek eső után. Ha mindenkepp DIY-küldetésbe vágunk, fordítsunk nagyobb figyelmet a megfelelő aládolgozásra, ami a későbbiekben is biztosítja a felület egyenletességét!
A gránit vagy bazalt kockakövek bányakövekből kialakított kemény burkolóanyagok, szürke színűek és kocka esetleg tégla alakúak. Nagy terhelést képesek elviselni, ezért régebben tartós útburkolatokat készítettek belőlük. Újakat beszerezni igen drága, de öreg útburkolatok felbontásakor hozzájuthatnunk használt kockakövekhez, és így spórolhatunk. Mivel a gránit és a bazalt sok helyen idegenszerűen hat, csak körültekintéssel alkalmazzuk! Kemény és városias hatású, de ahol illeszkedik a környezetbe, felületburkolásra vagy akár virágágy szegélyezésére is kiválóan használható.
A kavicsburkolat többféle célra használható a kertben. Laza elrendezésben, markáns levelű növényekkel társítva japános hatást kelt, és különösen hatásos burkolatokat készíthetünk, ha szorosan egymás mellé rakjuk őket úgy, hogy a legömbölyített végük azonos magasságban álljon. Ez esetben viszont gránit kockakövek, klinker éltéglasor vagy beton szegélylapok felhasználásával megfelelő szegélyt is ki kell alakítanunk. A kavicsokon azonban általában nehéz a járás, emiatt inkább csak dekorációra szolgáló felületek burkolására alkalmasak.
Kertguru-tipp:
● A kavicsokat sima lapjukkal felfelé lerakva könnyebbé tehetjük a burkolt felületen járást.
A lágy burkolat – például mosott gyöngykavics, kőzúzalék vagy aprított fakéreg – ideális megoldás kis területeken, kertekben, ahová csak kevés növényt tudunk ültetni, ugyanakkor szeretnénk, hogy azok környezete mindig tiszta és ápolt legyen. Ez a burkolási mód vidéki, elővárosi vagy szűk városi kertekben egyaránt jól alkalmazható. Egyik előnye, hogy ezeken könnyebb a járás, mint a köveken, lényegesen kevesebb gondozást igényelnek, mint a növényzet borította felületek, és nem utolsósorban olcsón előállíthatók.
Kertguru-tipp:
● Valamennyi lágy burkolathoz szilárd szegélyt kell kialakítanunk, mert hajlamosak a szétnyomódásra. A szegélyeken belül a felületek könnyen gondozhatók: a zúzalék vagy gyöngykavics között nőtt gyomok vegyszeres permetezéssel, kapálással elpusztíthatók, esetleg kézzel könnyen kihúzhatók eső után. Az ilyen kertek megtervezésekor törekedjünk arra, hogy az összkép inkább véletlenszerű és természetes hatású legyen.
Hozzászólás zárolva.