Facebook hozzászólás
207

Az abszolút hangzás világa

A zenehallgatás életünk, a hozzá szükséges eszköz pedig a lakásunk része. Bármely lakberendezési darabnál lényeges a külső mellett a minősége is, ám…

…az audioberendezések esetében elsődleges szempont a hangzás.

A dizájnos külső és a remek műszaki felépítés azonban – szerencsére – egyáltalán nem zárják ki egymást, még akkor sem, ha a csöves erősítőnél a csövek dominálnak, a hangszóróknál az anyag, a lemezjátszónál a mechanika. Mert ez is lehet szép.

Még a legnagyobb hifirendszerek sem tudják az élőzene csodálatos hangzását reprodukálni, ám a 2004 novemberében tartott budapesti High-End Show keretében látottak-hallottak az eddiginél közelebb hozták az élőkoncert élményét. A világ legszínvonalasabb audioberendezései vonultak fel az Art’otel Budapest Hotelben, immár tizenkettedik alkalommal.

A hangzás az elsődleges,

és nem a látvány – mondják a rajongók. S jóllehet a vezetékek eltüntetése tényleg nem szempont – ezek amúgy legalább annyiba kerülnek, mint mondjuk egy erősítő, és a szerepük is van olyan jelentős -, a készülékeket nézve nem mondhatjuk, hogy a dizájn háttérbe szorult volna. A külcsín viszont egyáltalán nem öncélú, a zene érvényesülését nem akadályozza felesleges díszítés.

Felejtsük el a bútorokéhoz hasonló felületeket vagy a hajlított faburkolatokat! A divatos külső érdekében a gyártók nem használnak egzotikus anyagokat vagy túlbonyolított szerkezeteket sem.

A high-end készülékeknek tudniillik nincs szükségük álruhára; szépségüket funkcionális külsejük adja. Talán a Bauhaus filozófiája áll a legközelebb ezekhez a berendezésekhez: a forma követi a funkciót. Azaz a doboz éppen akkora, amekkorát a benne lévő szerkezet követel, és az anyagválasztást is kizárólag a hangzás befolyásolja. Egy erősítő nem akar másnak látszani, mint ami; nem próbál más iparágból átvett formákat megjeleníteni, és ezzel lakályossá tenni az otthont.

Ez persze nem azt jelenti, hogy külső nem gondos tervezés eredménye , csakhogy itt a hangzást szolgálja, és csakis azt.

Önmagában látványelem

a Hovland erősítő. Stílusa gyönyörködtet, a műszaki teljesítménye pedig méltán tartozik a világ élvonalába. A Wilson Benesch Curve elnevezésű két és fél utas, álló hangdoboza a koncerttermekével vetekedő tökéletes hangzás érdekében a Forma-1-ből ismert monocoque-kal azonos, úgynevezett kompozit technológiával készült, mintegy huszonnégy különféle, karbonszál-erősítésű anyag felhasználásával.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

A mechanikus férfi karórák titkai

A mechanikus órák világa varázslatos és izgalmas, különösen azok számára, akik értékelik a hagyományokat és a…

Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél?

Az őszi hónapok beköszöntével sokan a melegebb, zártabb lábbelik felé fordulnak, de a női balerina cipők továbbra…
1 / 631

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!