Az első, és a legszebb! Mindenkinek látnia kell!
Ha valaki Nagyszombaton jár, mindenképpen el kell látogatnia a Nagyszombati jezsuita templomba, mely mérföldkő a magyar művészettörténetben. Ez az első barokk emlékünk, mely méltán tükrözi a katolikus egyház eszméjét, és az ellenreformációt.
A mélybarna architektúra és az aranyozott faszobrok is követik ezt a hierarchiát. Az oltárépítmény négy emelet magas és a már említett, statikusan ábrázolt szobrok keretezik. Alul az Ótestamentum főalakjai, négy evangelista, a felső részeken pedig egyetemes, jezsuita és magyar szentek szerepelnek. Ez az együttes tökéletesen jeleníti meg az ellenreformáció világképét.
A barokk oltár egész felépítése, tematikája, színezése illeszkedik a templom belső díszítéséhez. Ez Nagyszombatban is érvényesül a főoltáron, mely oltárképének témája Jézus megkeresztelése a Jordánban. A jelenetet az Atyaisten és angyalok kara veszik felül körül. Az előtérben bonyolult körvonalú figurák láthatóak. Stílusa alapján az ábrázolás észak-itáliai, velencei eredetű lehet, de annak rajzos festésmódjából arra következtethetünk, hogy német festő munkájáról van szó 1640 tájáról. A mennyezet stukkóképeinek ábrázolásain a templom védőszentjének, Keresztelő Szent János története látható.
A főhajó fiókos dongaboltozatát, a kápolnák oldalfalait és mennyezetét gazdag stukkódíszítés borítja, a stukkóktól közrefogott mezőket falképek töltik ki. A főhajó díszítése az 1700-as évekből, a kápolnáké a XVII. század közepéről származik. A stukkók és festmények mesterei külföldiek voltak, nevüket ismerjük. Olasz (Giovanni Battista Rosso, Jacopo Tornini), valamint osztrák (Christian Klein, Julius Keller) mesterek voltak.
Hozzászólás zárolva.