Borváros a föld alatt
A budafoki földalatti város csodálatos világában tíz híres – a Badacsonyi, Balatonboglári, Egri, Etyek-Budai, Mecsek-aljai, Somlói, Soproni, Szekszárdi, Tokaj-Hegyaljai és Villányi – borvidék jellemző pincehomlokzataival ismerkedhetnek meg a látogatók, miközben a pincekultúrába is betekintést nyerhetnek.
Uniós forrás segítségével, a borászatra épülő turizmusfejlesztés
Az elnyert uniós társfinanszírozású turisztikai projekt jóvoltából lehetőség nyílik arra, hogy Budafok a jövőben a komoly helyi borászati hagyományokra és tradíciókra építve a borturizmusra koncentráljon. A fővárosban Budafokon van egyedül lehetőség arra, hogy harmonikus, természetközeli környezetben borozzunk – a bécsi, grinzingi mintára.
Szabolcs Attila, a kerülte polgármestere a beruházás záró rendezvényén elmondta, hogy „példaértékű fejlesztésen vagyunk túl, melyben az önkormányzat, a civil szféra és a Záborszky Pincészet tulajdonosa és munkatársai együtt munkálkodott azon, hogy az itt élők mind jobban élhessenek a turizmus fellendülése következtében úgy, hogy egyúttal gyökereiket is egyre jobban megismerhették.”
A rendezvényen felszólaló Németh Zoltán országgyűlési képviselő szerint „a budafoki pincerendszer páratlan, varázslatos és lenyűgöző turisztikai látványosság. Ennek a fejlesztéssel érintett része, a Borváros befogadja a magyar borászati hagyomány értékeit. Ez az a hely ahol összekapcsolódik a hagyománytisztelet és a gazdaságfejlesztés, ezzel a turisztikai attrakcióval. Fontos becsülni a múlt értékeit, amit őseink ránk hagytak, és mindezeket továbbhagyományozni, megmutatni másoknak. Az ilyen fejlesztések segíthetnek túljutni a nehéz időkön. A jövőnek szólnak, s már a jelenben segítenek.”
A részben európai uniós forrásokból támogatott Borváros projekt megvalósításáért a Képző- és Iparművészeti Közalapítvány a XXII. Kerület Kultúrájáért civil szervezet felelős. Dr. Feledy Balázs a közalapítvány kuratóriumának elnöke szerint a bor skanzen hiteles másolatát adja az egyes borvidékek építészeti stílusának. A kuratórium elnöke elmondta: "A Borváros területén már most a nyitáskor, de majd a későbbiekben is elsősorban a helyi képzőművészek, iparművészek kapnak megmutatkozási, kiállítási lehetőséget, illetve a régmúlt hagyományai elevenednek meg a borász-mesterséghez kapcsolható eszközök által."
Kulturális örökség, a projekthez kapcsolódó rendezvények
A turizmus fejlesztése mellett az uniós projekt másik fontos célkitűzés volt, hogy erősítse a helyi identitást, és szélesebb körben bemutassa és népszerűsítse a kerület hagyományait, kultúráját. Mindezért a Borváros projekt megvalósításával párhuzamosan a pince területén több kisebb rendezvényt szerveznek, amelyek nem csak a kerület bor- és pezsgőkultúrájához kapcsolódnak, hanem aktív szerepet és bemutatkozási lehetőséget biztosítanak a helyi civil szerveződéseknek, valamint a kerület képző- és iparművészei, zenészei számára.
Hozzászólás zárolva.