Brüsszelt látni és… csak csodálni!
Brüsszel évszázadokon át sokféle náció-rómaiak, spanyolok, franciák-fennhatósága alá tartozott. E sokszínű múlt szinte predesztinálta Brüsszelt mai stratégiai szerepére, s így az utóbbi évtizedekben a belga főváros diplomaták, üzletemberek, eurokraták, EU- és NATO-alkalmazottak tíz- és százezreinek is otthona lett.
Ami a szemet illeti
Íme három bámulatra méltó nevezetesség, egy napra bőven elég, megtekintésük: bent, kint, valamint bent és kint.
Régi Művészeti Múzeum (bent) . Brüsszel legjelentősebb festészeti gyűjteménye. A legtöbb látogató a Rubens vagy a Breughel fivérek képeit bemutató termeket veszi célba, de érdemes az egész kiállítást alaposan végignézni. A gyűjteményt három részre tagolták, s az egyes részeket különböző színekkel jelölték. A Kék utat követve a XV-XVI. századi festészet gyöngyszemeiben gyönyörködhetünk, köztük olyan remekművekben, mint Jan Mostaert’s Passiója vagy az idősebb Breugheltől az Ikarusz bukása. A Barna út a XVII-XVIII. századi gyűjteménybe vezet, ahol Rubens több híres vászna, valamint számos kevésbé ismert munkája is látható. A Sárga út pedig a XIX. századról ad kiváló áttekintést, Jacques Louis David neoklasszicizmusától kezdve Géricault és Delacroix romantikus alkotásain át Courbet és Meunier realizmusáig. Az illusztris névsort Gaugin és Monet egészíti ki. S hogy a kontinuitás ne szakadjon meg, az intézményből egy mozgólépcsővel átjuthat a Modern Művészet Múzeumába, ahol három szinten a kubizmus, a futurizmus, az expresszionizmus és a szürrealizmus jeles művei láthatók. És egy páratlan Magritte-gyűjtemény.
Tipp: Mielőtt bevetné magát a múzeumba, tájékozódjon, mely út s szárny mikor tart nyitva, a múzeum ugyanis csak szakaszosan látogatható.
Maneken Pis (kint) .A Grand Place-ról (a városközpontból, lásd alább) a Rue de l’Étuve-ön lesétálva juthatunk el Brüsszel legöregebb polgárához, a kisdolgát végző pucér fiúcskához. A Maneken Pist már 1347-ben iratok említik, ám az eredetit ellopták. A szoborra egyébként többször is szemet vetettek, 1747-ben például francia katonák vitték magukkal. Később XV. Lajos visszaadta a műalkotást, sőt kárpótlásként arannyal hímzett ruhába öltöztette. Ez volt a kisfiú első ruhája, ám ruhatára azóta több mint ötszáz, szebbnél szebb darabot számlál.
Tipp: Ha már itt jár, választhat, iszik inkább még egy pohár cseresznyesört, vagy a szemközti trafikban vesz egy kulcstartót a Maneken Pis másolatával. (A sör után Maneken-pózba vághatja magát…)
Hozzászólás zárolva.