Brüsszelt látni és… csak csodálni!
Brüsszel évszázadokon át sokféle náció-rómaiak, spanyolok, franciák-fennhatósága alá tartozott. E sokszínű múlt szinte predesztinálta Brüsszelt mai stratégiai szerepére, s így az utóbbi évtizedekben a belga főváros diplomaták, üzletemberek, eurokraták, EU- és NATO-alkalmazottak tíz- és százezreinek is otthona lett.
Grand Place (kint és bent) . Az Alsóváros központja Európa egyik legdíszesebb tere. Valóságos ékszerdoboz. A középkor óta a város kereskedelmi centruma, s az öntudatos brüsszeli polgárok büszkén vállalták jólétüket ország-világ színe előtt. A teret egykori céhek zömmel a XVIII. század elején épült székházai szegélyezik, keskeny homlokzatuk barokk pompája, túláradó faragványaik lenyűgözik a szemlélőt. A Grande Place-t a XVII. század végén francia csapatok, sajnos, szinte porig rombolták, a 36 órás ágyútüzet csupán egyetlen lakóház és a Városháza vészelte át – ez utóbbi Brüsszel egyik legfőbb büszkesége. A ma is eredeti funkciójában működő gótikus épületnek egy része a nagyközönség előtt is nyitva áll. A XVI. századi tanácsterem különösen impozáns látvány, a falakat az eredeti kárpitozás borítja. Külön érdekesség, hogy a múlt emlékei a legmodernebb technikai vívmányokkal párosulnak: a mai tanácsnokok munkáját ugyanis elektronikus tolmács- és szavazógépgép segíti.
Tipp: A Grand Place naponta virágpiac, vasárnap reggelenként díszmadárpiac színhelye, a nyári hónapokban pedig gyakran rendeznek itt szabadtéri koncerteket.
Ami a pénztárcát illeti
Ha valaki nem egy városközponti NATO-shopban kívánja elkölteni a pénzét, de valami hagyományos és humánus jellegzetességre vágyik, az egy kis séta közben ebben is részesülhet.
Marolles negyed. A Grand Place-tól nem messze kezdődik Brüsszel egyik kevésbé felkapott, ám rendkívül hangulatos negyede, a Marolles, amely a XVII. század óta a kézművesek városrésze. Itt található a város legrégibb temploma, a XIII. századi Notre Dame de la Chapelle, amely nem is annyira gyönyörű gótikus szerkezetével vonzza a turistákat, hanem annak köszönhetően, hogy a déli szárny egyik kápolnájában nyugszik Pieter Breughel és bátyja. A kerület másik fő attrakciója a vasárnaponként a Jeu de Balle téren rendezett színes bolhapiac.
Grand Sablon tér. Az elegáns belvárosi teret éttermek, kávézók és exkluzív régiségboltok övezik. Egy vasárnapi ebédhez keresve sem találni jobb helyet valamelyik hangulatos kisvendéglőnél, hiszen hétvégeken a tér nyüzsgő régiségpiaccá változik. A szomszédos Petit Sablon téren árnyas park található. Míves kovácsoltvas kerítését 48 apró bronzszobor díszíti, melyek a város középkori céheit szimbolizálják. A környéken egyébként érdemes hosszabb sétát tenni, hiszen az egész Sablon negyed számos érdekességet tartogat.
Tipp: A Régence utcában a XV. században épült, kecses Notre Dame de Sablon-templom emelkedik, s ugyanitt található a Hangszermúzeum, amelynek gazdag kiállítását Adolphe Sax, a szaxofon belga születésű feltalálójának emlékére ajánlják.
Hozzászólás zárolva.