Facebook hozzászólás
261

Csak nyuszit és csibét ne!

Közeleg a húsvét, a gyermekek számára várva várt és izgalmas ünnep! A kiscsibéknek, kiskacsáknak és kisnyulaknak azonban egyáltalán nem az, ez a szép tavaszi ünnep. Sokuknak a szenvedés és nyomorúság kezdete…  

Hamarosan elérkezik a tavaszi és az ünnepek egyik legszebbike, a húsvét. Kellemes dolog családi meghittségben, pihenéssel eltölteni egy ilyen ünnepet, sajnos azonban nem minden körülöttünk élőnek adatik meg ez a tavaszi öröm.
Sok, húsvéti ajándékként gazdát cserélő nyúl, csibe vagy kiskacsa halálát hozza el ez a néhány nap. Statisztikai adatokból tudjuk: a húsvéti nyulak fele, a baromfi csibék több mint háromnegyede nem éli meg már a pünkösdöt se! Ez minden jóérzésű, állatszerető embert elborzaszt, nem véletlenül emeli fel szavát a felelős állattartást zászlajára tűző Elveszett Állatok Alapítvány.

Nyugodtan gondolhatják, hogy a húsvéti ajándék kisállatok igazából csak valamely „táplálékállatunk” kicsinyei, és úgyis fazékban végeznék felnőtt korukban. Ez valóban így van, de ha „a fazékba kerülés előtt” törvényesen tartják őket, akkor életük során nem szenvednek, levágásuk pedig a lehető leghumánusabban történik.
De nem ez a sorsuk a húsvéti kisállatoknak! A nyúlfik és kiscsibék igen érzékenyek a hőháztartás, a táplálék és a stressz szempontjából is. Ha valaki nem készül fel megfelelően a kisállatok fogadására, akkor a megfelelő tartás körülményeit nem tudja biztosítani.

Az állatkákat a kisgyerekek a szó szoros értelemben agyondögönyözik. A kiscsibéknek füvet, a kisnyulaknak répát adnak eledelül, mint a mesékben. Azonban a szerencsétlen kis állatok ilyen tartási körülmények között bekövetkező halálukig hosszasan szenvednek. Végezetül teljesen kimerülve, összetörődve, kiéhezve vagy a helytelen táplálástól betegen fognak kimúlni.

Mit lehet, mit kell tenni?

• Aki nem szeretné megtartani a húsvétra gyermekének ajándékozott kisállatot, az vagy plüss csibét vegyen, vagy gondoskodjon arról, hogy egy-két nap gondos tartás után olyan gazdához kerüljön az állat, ahol megfelelő életkörülmény várja. Például a háztáji gazdaságból egy-két napra „vendégségbe adott” nyuszikat a gazdák szívesen visszaveszik.

Aki szeretné mégis megtartani kisállatát, azoknak pár szóban a legfontosabb tartási szabályok:

• A kiscsibéket ne vegyük meg, mert gyakran pillanatok alatt elpusztulnak már a helyváltoztatás okozta stressztől is.
• Válasszuk inkább a kisnyulat, de nem mindegy, milyet! Egy lakásba kerülő nyúl, különösen, ha a gazdinak nincs sok helye, akkor mindenképp legyen törpe(nyúl)!
• Ha nagytestű hízónyúl kicsinyét visszük haza, az sem feltétlenül túl nagy (korai választás esetén), azonban pár hónap múlva akkorára nő majd, mint egy kisebbfajta kutya. Ne feledkezzünk meg persze a nyuszikra olyan jellemző önfejűségről, a sokszor kedves, de gyakran terhes agresszivitásról. Egy majdnem tíz kilós nyúl, ha megindul, hamar leamortizál egy tapétázott lakást.
• Az, hogy a különféle nem nyúlnak való takarmányozást látszólag jól bírják az állatok, nem jelenti azt, hogy nem alakul ki egészségkárosodás a szervezetükben. A nyulak zsákmány állat típusúak, így a megbetegedés tünetei gyakran csak akkor jelentkeznek, amikor már visszafordíthatatlan elváltozás következett be az anyagcseréjükben. Ezért ha nyuszit szeretnénk húsvétra, akkor gondosan informálódjunk a helyes takarmányozásról, tartásról, és készítsük el a megfelelő tartási helyét, és csak ezután vásároljuk meg. Tehát a meglepetésnek vélt ajándékozás nem jó megoldás!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!