De mitől is számít okosnak egy ház…?
Gyerekkori rajzfilmélményektől a későbbi horrorokig számos filmes és egyéb emlékképet tud az ember előhúzni, ha az intelligens vagy más néven automatizált otthon szókapcsolatot hallva elengedi a fantáziáját. A hazatérőt megnyugtató hangon üdvözlő, például az esti italt előkészítő, a dolgokat elő- vagy elpakoló központi háztartási robot, ha nem is teljesen a filmekből ismert formában, de mára nagy részben valóság.
Okos eszköz, okos ház
Az okos ház rendszerei alapvetően két típusba oszthatók. Egyesek közülük teljesen automatizáltak, míg mások elindításához inputra van szükség.
Bármennyire is mesébe illik, beállítható például, hogy a továbbiakban az internetre kapcsolódó hűtőszekrény magától rendelje meg az üzletből az éppen kifogyó tételeket, vagy receptet ajánljon azokhoz a hozzávalókhoz, amik megtalálhatók benne. Megoldható, hogy a garázskapu automatikusan kinyíljon, ha elé az előre beprogramozott rendszámú autó érkezik meg. Ugyanígy lehetséges, hogy a rendszer a balkonnövényeket a nap járásának megfelelően mozgassa, mindig a számukra leginkább megfelelő fényviszonyok közé.
Emberi irányítást igényel viszont például a multimédia-rendszer elindítása. A fali kapcsolók mellett kényelmesebb megoldást nyújt a működtetésre a kézi távirányító, amelyből akár minden családtagnak meglehet a sajátja – tehát nem kell küzdeni azért, hogy kinek a kezében legyen az irányítás.
A mobil eszközök fejlődésének hála, az okos ház irányításához már át sem kell lépni az ajtót. Egy okostelefon vagy táblagép segítségével bárhonnan könnyedén ellenőrizhető a biztonsági kamerák képe, vagy elindítható a fűtés, ha napközben éppen a vártnál hidegebbre fordul az idő.
Drága beruházás, olcsóbb működés
Az intelligens otthon mindennapi működése révén kétségtelenül energiát és így pénzt takarít meg lakóinak, egyelőre azonban kevesek számára elérhető. A kiépítés költségei, a speciális, integrált rendszerekhez kapcsolódni képes eszközök beszerzése miatt feltehetően sokmilliós kezdeti beruházással kell számolni.
Bár intelligens otthont kialakítani kétségtelenül sokkal egyszerűbb új építésű házakban, azért a régebbi épületek lakóinak sem kell lemondaniuk róla. Ezek elsősorban a meglévő hálózati infrastruktúrákra – kábeltelevízióra, telefonra – vagy vezeték nélküli hálózatokra épülhetnek. A régi épületekben a legköltségesebb a szenzorokon alapuló épületgépészeti megoldások – mint például a fűtés, a világítás, az alternatív energiaforrások – hozzáillesztése a meglévő, gyakran elavult rendszerekhez. Az új épületekben az intelligens rendszereket általában a gondolkodásmódhoz illeszkedő funkcionális és a fenntarthatóság elveit szem előtt tartó építészeti megoldások egészítik ki.
Hozzászólás zárolva.