De mitől is számít okosnak egy ház…?
Gyerekkori rajzfilmélményektől a későbbi horrorokig számos filmes és egyéb emlékképet tud az ember előhúzni, ha az intelligens vagy más néven automatizált otthon szókapcsolatot hallva elengedi a fantáziáját. A hazatérőt megnyugtató hangon üdvözlő, például az esti italt előkészítő, a dolgokat elő- vagy elpakoló központi háztartási robot, ha nem is teljesen a filmekből ismert formában, de mára nagy részben valóság.
Persze, mint minden téren, itt is van olcsóbb és drágább verzió. A sci-fi filmekből ismerős, hanggal vezérelhető – és ugyanúgy válaszoló –, érintőképernyőkkel kiegészített, teljes rendszer helyett lehet kisebb cégek saját fejlesztésű irányítóközpontjait választani, és megelégedhetünk azzal is, ha a PC elé kell ülni a vezérléshez. Bár egyes szakemberek szerint a rendszer kialakítása az épület árának mintegy tíz százalékából kihozható – feltéve, hogy az elektromos rendszer elég erős, és nem igényel külön átalakítást –, az intelligens otthon létrehozása egyelőre azonban még így sem lesz tömegsport. A lépésenként bővíthető funkciók közül azonban feltehetőleg egyre több válik majd általánossá.
Akkor sincs nagyobb baj a szakemberek szerint, ha a nagy biztonságú rendszerek ellenére véletlenül mégis elromlik valami. Mivel az automatizáltság fokát azért érdemes ésszerű keretek között tartani, a horrorfilmbe illő sztorik nem túl valószínűek. Ráadásul, köszönhetően annak, hogy a rendszer távolról is irányítható, az esetek többségében a javításig is van alternatív opció, például az irányító panel meghibásodása esetén.
Illusztráció: insightSystem
Forrás: IT3 Műhely
Hozzászólás zárolva.