Facebook hozzászólás
371

„Ébresztő, kispajtás, a pénz nem alszik!”

A pénz a létünk alapja. Mégis keveset tudunk arról, hogyan bánjunk vele. Ki ne szeretne sok pénzzel rendelkezni, s anyagilag független lenni? De valójában, hogyan tehetjük ezt meg? Az egyénnek milyen pénzügyi feladatai vannak?

„A jóléti állam fogalma nem egyszerűen a társadalom, a népesség jólétének, életszínvonalának növelésén buzgólkodó államot jelenti, hanem ennél többet meg kevesebbet is. A mintegy fél évszázada használatos fogalom úgy definiálható, mint a jövedelem, a táplálkozás, az egészségügyi ellátás, a lakás és az oktatás minimális mértékének állami szavatolása minden állampolgár számára állampolgári jogon vagy az állam által kötelezővé tett társadalombiztosítás alapján, azaz a nemzeti össztermék rendszeres újraelosztása (redisztribúciója) útján. Ebből következően a jóléti állam tevékenységének fő területei a nyugdíjügy és a szociálpolitika, az egészségügy és az oktatás.

Az államnak egyre nehezebb terhet jelent az inaktív népességről való gondoskodás. 10-20 év múlva lép nyugdíjba a „baby boomers” néven ismert generáció, akik a világháború után születtek. Ez azt jelenti, hogy az inaktív népesség aránya magasabb lesz, mint a dolgozóké. Az állam létrehozta ugyan a magánnyugdíjpénztár intézményét, de ez nem lesz képes megoldani a problémát. Az egyéneknek kezükbe kell venni a sorsukat. Gyakorlatilag pénzeket kell megtakarítaniuk, s a nyugdíjas évekre kell tartalékolni. Megfigyeltem, hogy a különböző korosztályok, hogyan védekeznek a takarékoskodás ellen: a húsz év alattiak a még túl fiatalok, még élvezniük kell az életet. A húszasok autóra gyűjtenek és tartós fogyasztási cikkre, jó nagyokat utaznak. A harminc felettiek a házra és a gyerekekre költenek el minden pénzt. Negyven felett a gyerekeket taníttatják, nagyobb házra és szebb autóra van szükségük. Ötven felett már képtelenség félre rakni, már kevés az idő. Ez nagyon rossz hozzáállás, s komoly következményei lesznek. Ha a lakosság gazdálkodását vizsgáljuk, akkor azt tapasztaljuk, hogy a legtöbb pénzünket fogyasztásra költjük. Alig van a többségnek megtakarított pénze. Azt is a bankban tartja lekötött betét formájában. Nagyon kicsiny százalék rendelkezik befektetésekkel. Vagyis a többség a havi fizetéséből és él, s nincsenek egyéb jövedelmei. Így nem lehet anyagilag függetlenné válni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!