Facebook hozzászólás
395

Egy férfi és egy nő a francia étkezéskultúráról

A franciák nem csak főzni és enni szeretnek, hanem hosszasan és élvezettel tudnak beszélgetni is az ételekről, a gasztronómia, mondhatni, a második vallásuk

Számukra ma is misztikus szertartás, szórakozás és művészet az evés – olyannyira, hogy a közöttük élő idegen csak hosszú idő múltán sajátíthat el minden apró fogást és bonhómiát. Az ismert szlovák színésznő, Antónia Miklíková tíz éve él Párizsban, azt mondja, mostanra belőle is igazi ínyencet neveltek a franciák. Kollégája, a párizsi Moliére Színház igazgatója, Michel de Maulne viszont neki köszönhetően ismerhette meg a szlovák konyhát, amelyben szintén talált kedvére való fogásokat.

Mi volt a legmeghökkentőbb, amit Franciaországban az első napokban feltálaltak Önnek.

Antónia: A csiga, a békacomb és a különféle kagylók. Egyszer egy olyan kagylófajtát szervíroztak, amely még a megfőzés után is mozgott. Ahogy az egyik kagyló kinyílt velem szemben, akkorát ugrottam, hogy majdnem felborítottam az asztalt. De a kíváncsiságom nagyobb volt, mint a rémületem, ezért megkóstoltam, és nem bántam meg. Ma már a fokhagymás békacombot is megeszem, nagyon finom fehér hús, a csigát pedig leginkább vajon párolva, friss fűszerekkel szeretem.

Lehet egyáltalán az egyszerű étkekhez szokott magunkfajtából igazi francia ínyenc? Mennyi idő kell, amíg csak kiismeri magát az ízek világában, hogy a szokásokról már ne is beszéljünk?

Antónia: Idő az kell, mert tényleg mindennek megvan náluk az egyedül elfogadott módja, de ha az ember figyelmes, érdeklődő és szereti a hasát, akkor könnyen tanul. Én nagyon hamar megszoktam az ízeket és ma már kimondottam élvezem a rafinált kombinációkat, de az etikett ellen néha még ma is vétek. A legnagyobb merényletet a francia gasztronómia ellen egy esküvői lakomán követtem el, amikor többféle halat és húst is szedtem egy tányérra. Egy hölgy azonnal figyelmeztetett is, hogy ez megengedhetetlen, és azóta vigyázok rá. Az sem mindegy, mihez milyen bort rendel az ember. Az alap, hogy a halhoz mindig csak fehérbort kell inni, vagy friss, könnyű jól behűtött vörösbort, a húsokhoz viszont nehéz fűszeres burgundit, de ők ezt még tájegységekre és évjáratokra lebontva is tudják variálni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!