Facebook hozzászólás
212

Egy igazi „magyaros” hely…Látnod kell!

Az emlékhelyek és a park történelmi kiállításai élő történelemkönyvként vezetik végig a látogatót a magyarság történetén. Múltunk, hagyományaink, kultúránk gyökereinek megismerése nem csupán a jelent segít jobban megérteni, hanem jövőnk formálásában is szerepet kell kapjon.

A mai Ópusztaszer története egyidős a magyarság történetével. Legelőször Béla király jegyzője, Anonymus említi meg híres Gesta Hungarorum-ában ezt a területet, mint az első országgyűlés helyét, egyben a Szer elnevezésre is magyarázatot ad: „ott ejtették meg a szerét az ország egész dolgának”. Azaz honfoglaló Árpád fejedelem és vezérei, így gyűltek össze, s a híres krónikás szerint az addigi szokásjogokat törvényekkel egészítették ki és birtokadományozásokra is sor került.

Honfoglaló őseink jelenlétét, megtelepedését, majd pedig virágzó település kialakulását számtalan régészeti lelet bizonyítja, melyeket az elmúlt 100-150 évben hoztak felszínre, gyűjtöttek összes, restauráltak és állandó kiállításba rendeztek az Emlékpark Rotunda épületében.

A millenium évében, azaz 1896-ban már az akkori Országgyűlés rendeletet hozott emlékpark létesítéséről, sőt az ünnepélyes alapkőletétel is megtörtént.

A jelenlegi emlékpark gondolata 1970-ben született Erdei Ferenc hathatós közreműködésével. Ettől kezdve folyamatosak a feltárások a monostor romjainál, 1974-ben döntöttek Feszty Árpád panorámaképének, a Magyarok bejövetelének restaurálásáról és itteni felállításáról, 1978-ban megkezdődött a szabadtéri néprajzi múzeum kialakítása.

Az 1982 óta Nemzeti Történeti Emlékpark néven működő múzeum és kirándulóhely ma – Magyarország leglátogatottabb kiállítóhelyeinek egyikeként – mintegy félszáz látnivalóval várja a látogatókat.

A leghíresebb látnivaló természetesen a Feszty körkép. A 120 méter hosszú, 15 méter magas és 38 méter átmérőjű kört formázó panorámakép a festői eszközök, a művészi fantázia segítségével és nézői képzelőerejének jóvoltából idézi fel a honfoglalásnak néhány elképzelt epizódját. Feszty Árpádot több festőtársa segítette a két évig, 1893-től 1894-ig tartó alkotómunkában. A hányatott sorsú alkotást végül 1991-95 között egy lengyel reastaurátor csoport állította helyre, és helyezték el a kép számára kialakított kör alakú teremben.

A park állandó kiállításai, emlékhelyei élő történelemkönyvként vezetik végig a látogatót a magyarság történetén. Az állandó programok, és kikapcsolódási lehetőségek (lovasbemutató, lovaglás, íjászat, horgászat, erdei tornapálya, gyerekjátszótér, stb.) mellett az év jeles napjaihoz kapcsolódó rendezvények teszik még színesebbé és érdekesebbé a történelmi barangolást.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!