Egy izgalmas, titokfejtő túra vár Tokajban!
Ha hazánk szépséges tájait, kulturális értékeit szeretné az idei nyáron felfedezni, s ráadásul még a borkultúra iránt is fogékonyságot mutat, akkor feltétlenül el kell zarándokolni Tokaj-Hegyaljára.
Bodrogkeresztúron egy fiatal borász pár, fiatal borászatát ajánlom figyelmükbe. Bárdos Sarolta és Molnár Péter néhány éve alapította meg a Tokaj Nobilis szőlőbirtokot. Igaz, tehetségüket már jó évtizede bizonyítják, különböző borászatokban, ám évek óta álmodtak egy olyan kézműves borászatról ahol egyedi minőségű borokat alkotva jutna kifejezésre a dűlő, a fajta és viszonyuk a természethez.. A családi pincészetet a fiatalasszony viszi elsősorban, hiszen a férj főállásban a tekintélyes Patricius borház főborásza, társadalmi munkában pedig a Tokaj Renaissence Egyesület soros elnöke. Ha igazán jellegzetes és tökéletes sárga muskotályt szeretnének megismerni, akkor azt Bárdos Sarolta előadásában kell megkóstolni! Félszáraz, kései szüretelésű és édes változatban is palackozzák. Érdekesség, hogy nekik is van Kövérszőlőjük, s a 2006-os évjárat különlegesen finom bort adott belőle.
Tolcsván a Sajgó Pincészetet ajánlom szíves figyelmükbe. Elsősorban annak okán, hogy Sajgó Gábor aszúját megkóstolják! A fő szabályokon kívül egészen más technológiát követ mint Szepsy István, ám ettől bora semmivel sem kevésbé finom, sőt!
Tarcalon a Gróf Degenfeld Szőlőbirtokot érdemes meglátogatni, ahol ráadásul a néhány éve elkészült 4 csillagos kastélyszállóban kitűnő szállást is kaphatunk.
A Világörökség címet azonban nem csupán a bornak, nevezetesen az aszúnak köszönheti Tokaj, amelyre a legfőbb bizonyíték, hogy idén – Gyula és Miskolc mellett – a település a Kultúra Városa Magyarországon.
Tokaj-Hegyalja települései közül sem csak a legismertebb – Sárospatak, Szerencs, Mád, Tarcal és a névadó Tokaj – méltók a látogatásra. Feltétlenül érdemes ellátogatni Erdőbényére, és fejet hajtani Szepsi Laczkó Máté szobra előtt, aki a hagyomány szerint elsőként ismerte fel a késői szüretelésű aszúszemek jelentőségét, és 1620-ra kidolgozta azt a technológiát, amivel e nemes bor azután elindult a világhír útján, s lett „a királyok bora, a borok királya”.
Monokon Kossuth Lajos szülőháza ma emlékkiállításnak ad otthont, a sokak szerint „legnagyobb magyarnak” tartott államférfi személyes tárgyai mellett, számtalan történelmi értékű dokumentum is megtekinthető.
Hozzászólás zárolva.