Facebook hozzászólás
253

Egyre többen élvezik: Nyaralás a szelek szárnyán

Egyre többen vakációznak hajón, egyheti bérlet alig kerül többe, mint ha egy elegáns tengerparti szállodában pihennénk.

Bérlési lehetőségek

A tengeri kikötők előnye, hogy itt jól működő üzletág a hajóbérlés, és bárki beadhatja a járművét egy charterflottába. Amennyiben egy éppen keresett túrahajóról van szó, bérhajóztatással akár öt év alatt megtérülhet az ára. Itthon azonban ez még gyerekcipőben jár.

– A bérhajóztatást sújtó hazai terhek magasak, így nehéz kigazdálkodni azt, hogy a tevékenység rentábilis legyen – magyarázza Beliczay Péter, a sailing.hu főszerkesztője.

A vitorlázás örömeinek élvezetéhez tehát nem feltétlenül kell hajót vásárolni. Bérlésre – skipperrel, vagyis kormányossal vagy a nélkül – az itthoni és az adriai kikötőkben is van lehetőség.

Egy kényelmes túrajacht ára egy napra főszezonban a Balatonon ötvenezer forint körül van. Egy adriai egyhetes vitorlásnyaralás árát már nehezebb meghatározni, ez természetesen függ a hajó méretétől, évjáratától, felszereltségétől, és a költségek között mindenképpen számításba kell venni az igen borsos kikötői díjakat és a vitorlás hajóknál is fölmerülő benzinköltséget szintén. Ezer eurónál kezdődik az egyhetes egy főre jutó költség, de ez igen szűkre szabott büdzsé.

A költségekhez járul még a ruházat, és nem azért, mert így „sikkes”. A deckre (fedélzetre) csak speciális talpú cipőben léphetünk, és ha netán nem csak napozós, kisszeles hajózásban van részünk, nem árt, ha van nálunk vízhatlan kabát és nadrág, esetleg saját mentőmellény is.

Jogosítvány is kell

Ha valaki csupán szeretné kipróbálni a vitorlázást, legjobb, ha megkéri egy ismerősét, vigye el hajózni. Ha nincs ilyen lehetősége, marad a tanfolyam.

Ahhoz, hogy valaki a kormány mögé állhasson, meg kell szereznie a hajóvezetői engedélyt. Létezik belvízi és tengeri hajózási jogosítvány. A tengerre szóló papírhoz itthon egy drága és bonyolult tanfolyamot kell elvégezni; mindez az Adrián jóval egyszerűbben zajlik, egyhetes tanhajózás után letehető a vizsga.

A belvízi hajóvezetői engedély megszerzéséhez is elég egy egyhetes tanfolyam, amelyen mint a gépjárműveknél is, van „elmélet” és „gyakorlat”: ki kell tölteni egy a KRESZ-vizsgáéhoz hasonló tesztet a hajózási szabályzatról, majd a nyílt vízen kell bizonyítani a vitorlázástudást. Az engedély – sem a belvízi, sem a tengeri – azonban nem jelenti azt, hogy a birtokosa tényleg tud vitorlázni!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!