Eladnád a lakásod? Íme a rejtett buktatók!
Lakást eladni nem könnyű. De venni sem! Tele van csapdákkal, ami nincs benne a rendeletekben, és a jogász sem mindig figyelmeztet. Íme tapasztalataim!
Még akkor sem egyszerű a csere, ha olyan szerencsés vagy, hogy gyorsan találtál vevőt meglévő ingatlanodra, és már megtaláltad álmaid lakását, ahová költözni szeretnél. Rengeteg papírmunkával és ügyintézéssel jár, és számos olyan pont van, amire Neked kell odafigyelni, mert nincsenek benne a vonatkozó rendeletekben, és a különböző hivatalok, vagy éppen a sok pénzért dolgozó jogász sem hívja fel rá előre a figyelmedet. Az alábbiakban szeretném "közkinccsé" tenni tapasztalatainkat, mivel 5 hónap után végre úgy tűnik, talán túl vagyunk egy alapjában véve klasszikusnak mondható lakáscserén.
Kiindulásként mindenképpen azt javaslom, hogy mielőtt belefogsz tájékozódj az aktuális törvényekről, rendeletekről, amelyek az ingatlan adás-vételre vonatkoznak. Január 1-jétől ugyanis sok minden változott. Ezekbe most nem megyek bele részletesen, csak egy-két dologra hívnám fel a figyelmet.
1.) A klasszikus "lakáscsere" fogalmát ezek a rendeletek is ismerik, ám személyi jövedelemadó és ingatlanszerzési illeték fizetését csak akkor úszod meg, ha pont ugyanannyiért veszel lakást, amennyiért eladtál. Akár jövedelmed származik az eladásból, akár többért veszel, mint amennyiért eladtad a másikat, adót, vagy illetéket, vagy mindkettőt(!) a legtöbb esetben fizetned kell. Tehát a lakáscsere költségvetésébe ezeket az összegeket is be kell kalkulálni. (Mind az adó, mind az illeték fizetésre lehet természetesen részletfizetést kérni, amit többnyire meg is adnak, de akkor meg azt kell kalkulálni, hogy a hiteltörlesztés mellett, ezt is fizetni kell.)
2.) Amikor eladod – végre – meglévő lakásodat, az adás-vételi szerződést általában a vevő készítteti. Őt – és jogászát – viszont nem érdekli, mit csinálsz a pénzzel. De jogod van a szerződésbe foglaltatni azt, ami a Te érdeked. Így mindenképpen vetesd be egy külön pontba, hogy az eladásból származó pénzt másik lakás vásárlására kívánod fordítani.
Bármily hihetetlen ugyanis – hiába ők szedik be a pénzt – az APEH-nél nem fut össze az információ, hogy eladtál és vettél lakást, 1 éven belül. Ezért az új lakás vásárlása után szépen kiróják az ingatlanszerzési illetéket, a teljes forgalmi értékre. Ami általában több százezer forint. Így aztán külön levélben kell elküldened a korábbi lakás eladására vonatkozó szerződést, és örülhetsz, ha ezt nem fellebbezésnek tekintik, s nem kell ezután (is) illetéket fizetned.
Hozzászólás zárolva.