Életveszélyes paraziták fenyegetnek a lakásban!
Az egyik legismertebb, parazita okozta betegség a toxoplazmózis. Három megjelenési formája van: a trophozoiták a betegség akut szakaszában a testnedvekben és a sejtekben találhatóak. Képesek szaporodni az emlősök sejtjeiben.
Azt is mondhatjuk, hogy ez a parazita gyorsan szaporodó formája, mely az esetek döntő többségében a szájon át jut be a szervezetbe, pl. rosszul hőkezelt hús, nyers kolbász, esetleg nyers darált hús fogyasztásával, piszkos kézzel történő evéssel. Régebben előfordult, hogy vérátömlesztés során történt a fertőzés.
Másik megjelenési formája az élő trophozoitokat tartalmazó ciszta. A betegség krónikus szakaszában a gazdaszervezetben tartósan fennmarad, elsősorban az izmokban, idegszövetben, sokszor éveken keresztül, észrevehető panaszokat nem okoz.
A harmadik megjelenési formája az oocysta, mely a kórokozó szexuális ciklusának következtében jön létre. Ez kizárólag a macskafélék bélhámsejtjeiben történik, és az ürülékkel kerül a környezetbe. Ha nem mosunk kezet, az oocysták a szájon keresztül bejutnak az ember szervezetébe, szaporodni kezdenek, és fertőzést okoznak.
Különös veszélynek vannak kitéve a homokozóban játszó gyerekek, ugyanis a kóbor cicák ürüléküket homokkal takarják el. Most nem szólok azokról, akik egyenesen a homokozóba terelik kutyájukat dolguk végzésére. Ha a gyermek játék közben piszkos kézzel nyúl a szájába, máris létrejön a fertőzés.
Betegséget több állat is okozhat: kutya, nyúl, macskafélék, sertés, szarvasmarha, birka, kecske, stb., de a vadon élő állatok (pl. vaddisznó, őz, róka, farkasok, stb.) is lehetnek a betegség okozói. A betegségnek 4 fő megjelenési formája van:
Egészséges emberek fertőzése: A fertőzések többsége hirtelen jelentkező enyhe lázas betegség, mely több szervrendszert érint. A betegnek rossz a közérzete, nyirokmirigyei – főleg a nyakon és a fejen – megduzzadnak, fáj a torka, az izmai. Szerencsére a betegség ritkán súlyosbodik, ilyenkor akár agyhártya-, illetve agyvelőgyulladás, májgyulladás, szívizomgyulladás is kialakulhat. A nem súlyos esetek 1-2 hónap alatt maguktól meggyógyulnak.
Az anyaméhen át történő fertőzés: csak a megfelelő immunitással nem rendelkező anyák terhessége idején kialakuló fertőződésnél fordul elő. Az anyák többsége nem is észleli a betegséget. A szakirodalom szerint a terhes nők 1%-nál fordul elő toxoplazmózis. A fertőzések kb. 40-60%-a jut el a magzatig, és csak kis százalékban okoz spontán vetélést vagy koraszülést, illetve az újszülöttek aktív betegségét. A magzat a terhesség bármely szakaszában fertőződhet, de a legsúlyosabb következményei akkor vannak, ha a fertőzés a terhesség korai szakaszában következik be. A tünetek vagy azonnal a születéskor észlelhetőek, vagy az élet első néhány hónapjában alakulnak ki. Leggyakoribb tünetek: vízfejűség, izomgörcsök, agyi meszesedések, máj- és lépnagyobbodás, vérszegénység, sárgaság, kiütések, láz, stb. Később derülhet fény a halláskárosodásra, a mentális retardációra, tanulási zavarokra.
Hozzászólás zárolva.