Életveszélyes paraziták fenyegetnek a lakásban!
Az egyik legismertebb, parazita okozta betegség a toxoplazmózis. Három megjelenési formája van: a trophozoiták a betegség akut szakaszában a testnedvekben és a sejtekben találhatóak. Képesek szaporodni az emlősök sejtjeiben.
Chorioretinitis (a szem recehártyájának a megbetegedése): Az anyaméhben történő fertőződést követően hónapok, esetleg évek múlva alakulnak ki ezek a látási zavarok: a gyermek homályosan lát, súlyosabb esetben fekete foltok jelennek meg a szeme előtt, beszűkül a látótere.
Immunkárosodott betegekben keletkező fertőzés: A toxoplazmózis gyakran jelentkezik olyan embereknél, akik immunrendszere valamilyen oknál fogva legyengült: pl. rákos, immunhiányos megbetegedéseknél stb. A betegség leggyakrabban a központi idegrendszert támadja meg, így leginkább agyhártya-, illetve agyvelőgyulladás képében jelentkezik, de előfordulhat szívizomgyulladás, illetve tüdőgyulladás is.
A pontos diagnózis felállításához elengedhetetlen a vérvizsgálat, de szükség lehet a csarnokvíz, a gerincvelő-folyadék vizsgálatára is. Az úgynevezett ELISA módszerrel meg lehet állapítani a specifikus ellenanyagok mennyiségét a szervezetben, a fehérvérsejtekben pedig az úgynevezett PCR módszerrel lehetséges kideríteni a toxoplazmák DNS-ét. Ha bebizonyosodik a toxoplazmózis, antibiotikumos kezelés szükséges. A terhes nők kezelése mindig nagy körültekintést igényel, mert a gyógyszerek káros hatással lehetnek a magzatra. A korai kezelés viszont csökkenti a magzat fertőződésének veszélyét, ezért sok szakember javasolja.
Mint minden betegségnél, itt is a legfontosabb a megelőzés. Tudnunk kell, hogy a macskaürülékkel távozó oocysták akár egy éven keresztül is fertőzőképesek maradnak, így azokat a helyeket, ahol a gyermekek játszanak (játszótér, homokozó, kert, stb.) védeni kell a macska- illetve a kutyaürüléktől.
Ha állati széklettel szennyezett földdel érintkezett a gyerek, alaposan meg kell mosni a kezét. A lakásban nevelt cicát csak száraz, dobozos vagy főtt hússal etessük. A hús mínusz 20 C-fokra való fagyasztása, illetve 60 C-fokra való melegítése a cisztákat 2 nap alatt megöli. A nyers hússal való munka után szintén kötelező az alapos kézmosás, valamint a segédeszközök forró vízzel és mosogatószerrel történő megtisztítása.
Tudatosítani kell azt is, hogy toxoplazmózist okozhat, ha nyers, illetve nem megfelelően hőkezelt húst kóstolunk meg. Ajánlanám a terhességre készülő nőknek, hogy még a teherbeesés előtt győződjenek meg arról, hogy nem fertőzöttek-e, hiszen betegségük veszélyeztetheti a magzatot.
Hozzászólás zárolva.