10 ezer oldalnyi feljegyzés a Hawking archívumban
Stephen Hawking már életében pop-kulturális ikonná vált. A súlyos betegsége okán tolószékbe kényszerült zseni három éve hunyt el, és most hagyatékának rendezéséhez keresnek levéltárost. Az angol fizikus nevéhez leginkább a fekete lyukakkal kapcsolatos kutatások köthetők, a tudós archívuma mintegy tízezer oldalt tesz ki. Nem kis feladat vár tehát a kiválasztottra.
Hawking gyerekei közleményükben ugyancsak azt emelték ki, hogy remélik, apjuk tudományos karrierje a jövőben is inspirálni fogja a jövő tudósait. Emellett hangsúlyozták, hogy Stephen Hawking évtizedekig részese volt a Cambridge-i Egyetem életének, illetve a Science Museummal is kiváló kapcsolatot ápolt, ezért úgy helyesnek, ha ezek a kapcsolatok halála után is fennmaradnak.
A tapasztalati tudomány egyszerre igazolja és cáfolja is Hawking egy-egy elméletét
Egy fekete lyuk felülete az időben előre haladva kizárólag növekedni tud – így szól Stephen Hawking 1971-ből származó híres elmélete, amit Einstein általános relativitáselméletéből vezetett le. A teória többek között azért is népszerű évtizedek óta, mert a fizikusok roppant elegánsnak tartják, ahogy egybevág a termodinamika második alaptételével (ami szerint egy zárt rendszer entrópiája mindig növekszik; márpedig a fekete lyuk entrópiája arányos a felületével).
Az
Massachusetts Institute of Technology
kutatói nemrég gravitációs hullámok vizsgálatával igazolták a világhírű asztrofizikus elméletét.
Ehhez egy 1,3 milliárd évvel ezelőtti kozmikus kataklizmának, két fekete lyuk összeolvadásának máig érzékelhető nyomait vizsgálták. Az esemény által keltett gravitációs hullámok elemzése 95 százalékos valószínűséggel igazolta, amit Hawking teóriája megjósolt – adta hírül a Live Science.
Ironikus módon ugyanez az eredmény látszólag szembe megy Hawking egy másik, talán még híresebb teóriájával, ami a fekete lyukak párolgásáról szól. Az 1974-ben, elméleti lehetőségként felvetett ötlet, ami szerint a fekete lyukak energiája és tömege csökkenhet, a Hawking-sugárzás nevet kapta, évtizedekre megosztotta az asztrofizikusokat, és a gyakorlatban megfigyelni, vagy kísérletileg igazolni máig sem sikerült. Az amerikai kutatócsoport vezetője azonban azt mondja, a megfigyelésük valójában nem cáfolja a Hawking-sugárzás elméletét, mert annak a hatása csak nagyon hosszú távon válik megfigyelhetővé és mérhetővé.
(MTI, BBC News, Live Science)
Hozzászólás zárolva.