Évtizedeken át nyelveket tanulunk, de nem jól!
A megfelelő nyelvtanulási módszerekkel egy adott nyelv összesen négy év alatt elsajátítható lenne, azonban sajnos a legtöbben ennél sokkal hosszabb idő alatt sem érzik magabiztosnak tudásukat.Vajon miért?Mit csinálunk rosszul?
Egy nem reprezentatív kutatásában 224 nyelvtanulót kérdeztek tanulási szokásaikról és az angol nyelvvel kapcsolatos attitűdjeikről. A kutatás adatai alapján a megkérdezettek háromnegyede több mint öt éve tanul angolul,mégis fele egyáltalán nem érzi magabiztosnak nyelvtudását és hasonló arányban vélik azt, hogy soha nem is tudnak majd úgy beszélni, mint egy külföldi.
Az első beszélgetésközpontú program kutatásában résztvevők 27,2%- a az elmúlt öt évben, a 26,8%-a az elmúlt tíz évben, míg 23,7%- a az elmúlt húsz évben kezdte meg angol nyelvű tanulmányait. Azaz a válaszadók háromnegyede több mint öt éve tanul angolul, azonban ehhez képestsajnos messze elmarad a várttól teljesítményük. A megkérdezettek több mint fele (51, 4%-a) ugyanis azt állította, hogy egyáltalán nem érzi magabiztosnak nyelvtudását, 27,2%-uk szerint pedig lenne még mit fejleszteni rajta és csupán 14, 3%-uk mondta azt, hogy elégségesnek tartja jelenlegi életviteléhez, munkájához.
„A megfelelő nyelvtanulási módszerekkel egy adott nyelv összesen négy év alatt elsajátítható lenne, azonban sajnos a legtöbben ennél sokkal hosszabb idő alatt sem érzik magabiztosnak tudásukat. Sok esetben a motiváció hiánya miatt út közben félbe marad a tanulás vagy pedig a sikertelenségek hatására elmegy az ember kedve és feladja”- emelte ki Gönczy Edit, a Bar-ANGOL program alapítója.
Motivációból pedig elméleti síkon nincs hiány, ugyanis a megkérdezettek 47,3%-ban úgy vélik, hogy egyértelműen alap kritérium ma Magyarországon, hogy valaki jól beszéljen angolul, míg 47, 3%-uk szerint még nem az, de egyre inkább annak számít. A válaszadók csupán 6,7%-gondolja úgy, hogy sok helyzetben fontos az angol nyelv, de nem mindegyikben.Ha abban vannak is eltérések, hogy alapkritériumnak számít-e az angol nyelv, vagy egyre inkább annak fog, azzal mindenki egyet értett, hogy bizony komoly előnyökkel jár, ha valaki magabiztos nyelvtudással rendelkezik.
A kutatás alapján a legfontosabb előnye a magabiztos nyelvhasználatnak, hogy a világ bármelyik pontján meg tudja állni a helyét (ezt a válaszadók 68,8%-a jelölte meg), míg a második leggyakoribb visszajelzés szerint, aki jól beszél angolul, az jobb munkalehetőségek közül is választhat.
A válaszadók 5,8-%-a szerinta jobb álláslehetőség mellett annak, aki magabiztos nyelvtudással rendelkezik több lehetősége van külföldi eseményeken, konferenciákonvaló részvételre is, ami nem csak az álláskeresésben, de meglévő munkahelyükön is segítheti a dolgozó előmenetelét, szakmai fejlődését.
Míg a sor végén a megkérdezettek 2,7%-a szerint izgalmasabb feladatokra is számíthat, ha valaki jól beszél angolul. Bár tudjuk, hogy a nyelv fontos és előnyt jelent a számunkra, azonban rettenetesen bizonytalanok vagyunk, ha angolul kell megszólalnunk.
A kutatás alapján a válaszadók közel fele igazán kellemetlenül érzi magát, ha angolul kell beszélnie külföldiekkel, 25,4%-uk első gondolata, hogy „jaj, csak ússzam meg valahogy”, 21,9%-uknak pedig az, hogy „teljesen bénának fognak tartani”. Akik biztosabbak nyelvtudásukban, ők is inkább arra gondolnak, hogy valahogy megoldják a helyzetet, de a megkérdezettek csupán 4,5%-a válaszolta azt, hogy kifejezetten kedveli a külföldiek társaságát és komfortosan érzik magukat a társaságukban.
A sok bizonytalanság valószínű abból adódik, hogy nem látjuk a nyelvtanulás végét, ugyanis a válaszadók közel fele (43, 3%-uk) szerint soha nem fog úgy beszélni angolul, mint egy angol anyanyelvű személy. Ha mégis sikerülne, ahhoz azonban fontos, hogy eleget beszéljen angolul (21,4%-ban), hogy folyamatosan és rendszeresen tanuljon és gyakoroljon (17%,9%-ban), míg 17,4%-uk szerint egyedüli módja az angol nyelv elsajátításának, ha az ember kiköltözik külföldre.
A bizonytalanság elkerülésére a rutin elsajátítása a legfontosabb kérdés. Persze megvan a maga előnye annak, hogy ha valaki külföldön sajátítja el az angol nyelvet, de a legfontosabb kérdés, hogy a tanuló bátran meg merjen szólalni és ne legyenek gátlásai. A megfelelő tanulási módszerekkel és a beszélgetés centrikus programoknak köszönhetően pedig ez itthon is megteremthető.
Hozzászólás zárolva.