Ez borzalmas! Szemüveges lesz a gyerekem?
Vastag keret, fül mögé kanyarodó szár.Kényelmetlen, nyomja az orrot. Mi más lehet egy kisgyerek reakciója a szemüveg által okozott kelletlenségekre, minthogy egy egyszerű mozdulattal lekapja fejéről ,és kárt tegyen benne?!
Ha kiskorban veszik észre a gyerek szemproblémáit, akkor még könnyen lehet, hogy nyert ügyünk van. A gyerekkori kancsalság például szinte 100%-ig gyógyítható, ha a felírt szemüveget viseli a gyerek, a szülők pedig odafigyelnek a szem takarására is.
Az orvos felkeresése előtt a szülőnek nagy a felelőssége, hogy időben észrevegye a gyerek szemének problémáit. Négy éves korig folyamatosan figyelni kell a gyerek látását, hiszen ebben az időszakban alakulhat ki a kancsalság és a tompalátás.
Később, iskoláskorban a rövid- és távollátás és a szemtengelyferdülés veszélyével kell számolni. Ennek jeleit hamar észrevehetjük: ha gyermekünk fejfájásról panaszkodik, nagyon hunyorog, vagy túl közel hajol olvasás közben a könyvéhez, kezdjünk gyanakodni, hogy a szemével lehet gond!
Az orvosi vizsgálat igazolhatja gyanúnkat. Nem egyszerű ez a kisgyerekeknél, akik még írni-olvasni sem tudnak. Nekik találták ki a különböző villás ábrákat, rajzokat, amik hasonlóak, mint a felnőtteknek mutatott számtáblák.
Milyen szemüveget célszerű választani? Mára márkás szemüvegek tucatjai között lehet válogatni, amiket gyerekmintákkal igyekeznek barátságosabbá tenni. Ezeknek többnyire borsos az ára, szemben az SZTK-ra kiváltható „VUK”-kerettel. Ez igaz, hogy csak kék és rózsaszín színben kapható, de kifejezetten a strapabírás a legnagyobb előnye. Ezt a fajtát 5 éves korig célszerű választani, hiszen rugós fülrögzítővel van ellátva, így nem csúszik le könnyen a fejről.
A kancsalság esetén használandó szemre ragasztandó matrica is gyerekbarát lett mára: a sima verziót felváltották a kedves mintákkal ellátott tapaszok, de akár házilag is készíthetünk csemeténknek egyedi leragasztást, amilyen neki tetszik.
A szemüveghez szoktatás nagyon hosszú folyamat, kellő mennyiségű türelemmel felvértezve kell nekikezdeni. A gyerek sokszor dühből, csakazértis alapon kapja le fejéről a szemüveget, sokszor kárt is tesz benne szülei szeme láttára (én kiskoromban például jól meg szoktam taposni, ha dühös voltam, csak nálunk a fiók mindig rejtett egy pótszemüveget, szóval kár volt a gőzért…).
Hozzászólás zárolva.