Ezeket tudnod kell, mielőtt „kimázolod” a lakást!
A festés a legkézenfekvőbb megoldás egy helyiség hangulatának megváltoztatásához. Átfesthetjük az összes falat, de akár csak az egyiket is, más színűre cserélhetjük a kárpitokat, új berendezési tárgyakat szerezhetünk be. A színekkel való megfelelő bánásmód hatásos eredményt von maga után: segítségükkel optikailag tágíthatjuk vagy szűkíthetjük a teret, és otthonos barátságos légkört teremthetünk.
Nem árt egy kis színelmélet!
Az ember, megfelelő világítás esetén, több millió színt tud megkülönböztetni egymástól, melyek pontosan meghatározott viszonyban állnak egymással. A jó színválasztáshoz ismernünk kell ezeket a viszonyokat és az általuk elért hatásokat.
Minden szín három alapszínből tevődik össze: sárgából, vörösből és kékből. Ezek az úgynevezett tiszta, vagy első rendbeli színek, csakis őket nem lehet más színekből kikeverni.
A második rendbeli színek két-két tiszta szín egyenlő arányú keverékei: a kékből és sárgából a zöld, a sárgából és vörösből a narancs, a vörösből és kékből az ibolya alakul ki.
A harmadik rendbeli színek egy első rendbeli és a közvetlen mellette levő második rendbeli szín egyenlő arányú keverékei: a sárgásnarancs (sárga és narancs), a vörösesnarancs (vörös és narancs), a vörösesibolya (vörös és ibolya), a kékesibolya (kék és ibolya), a kékeszöld (kék és zöld), és a sárgászöld (sárga és zöld). Ez a tizenkét szín alkotja a színkört, mely egyenlő cikkekre van osztva: az első rendbeli színek a körben egymástól pontosan 120 fokra vannak, közöttük, árnyalatuknak megfelelően, sorban a második és harmadik rendbeliek helyezkednek el.
A komplementer színeket egy első rendbeli és a másik két tiszta színből álló második rendbeli szín alkotja, ezek a színkörben a pontosan egymással szemben helyezkednek el. Ilyenek például a vörös és zöld, a kék és narancs, a sárga és ibolya. Harmonizáló színeknek nevezzük az egymás melletti, tiszta szín-tartalmukban megegyező színeket, így pl. a kék, a kékeszöld és a zöld egymással harmonizáló színek.
A fehér az összes színt tartalmazza, illetve visszaveri, az egyes színekhez hozzáadva azokat világosabbá, törtebbé teszi. A fekete ezzel szemben elnyeli a színeket, hozzáadásával tompábbá, mélyebbé válik az adott szín. Ezek az úgynevezett semleges színek, közéjük sorolhatjuk még a szürkét és barnát is.
Hozzászólás zárolva.