Ezeket tudnod kell, mielőtt „kimázolod” a lakást!
A festés a legkézenfekvőbb megoldás egy helyiség hangulatának megváltoztatásához. Átfesthetjük az összes falat, de akár csak az egyiket is, más színűre cserélhetjük a kárpitokat, új berendezési tárgyakat szerezhetünk be. A színekkel való megfelelő bánásmód hatásos eredményt von maga után: segítségükkel optikailag tágíthatjuk vagy szűkíthetjük a teret, és otthonos barátságos légkört teremthetünk.
Egy szín tónusértéke annak világosságát illetve sötétségét adja meg, vagyis egy árnyalat fényelnyerő vagy fényvisszaverő tulajdonságára utal. Egyre több fehéret hozzáadva az adott szín mind törtebbé, feketével mind tompábbá válik. A színárnyalat a színnek a színkörben elfoglalt helyét jelenti, ez különbözteti meg az adott színt saját színén belül, míg a telítettség a szín intenzitását méri.
Ezeket az alapfogalmakat felhasználva már csak egy lépés egy teljes, komplex színgömb megalkotásához. Képzeljünk el egy gömböt, melynek felülete végtelen számú négyzetre van bontva (ezek a több milliónyi színt jelképezik). A színgömb külső felületén, körben, árnyalat szerint láthatjuk a színeket. Az „egyenlítőnél” sorakoznak a legintenzívebb színek, harmadonként a vöröses, sárgás és kékes árnyalatúak. A színgömb teteje felé az egyre törtebbek (egyre több fehérrel kevertek), az alja felé az egyre tompábbak (feketébbek) találhatók. A színgömb keresztmetszete a színek intenzitásának halványodását mutatja, a középpont felé egyre szürkébbé válnak a színek, míg a hosszmetszete a tört és tompa színek fokozatos halványodását ábrázolja.
A színek hatása
A színkör nagy előnye, hogy használatával első pillantásra látszik, melyek a koplementer, és melyek a harmonizáló színek. Érzékelhető az is, hogy a meleg színek (a sárgák és a vörösek) nagy hullámhosszuk miatt mintha közelebb lennének, ugyanakkor a hidegeket (a kékek és a zöldek) kis hullámhosszuk miatt távolabbinak érezzük.
Az egyes színek és a különböző színkombinációk más-más hatást érnek el. A színhármashangzatok például olyan kombinációt jelölnek, melyet három olyan szín alkot, melyek a színkörben egy egyenlő oldalú háromszöget kapcsolnak össze. (pl. a kék-sárga-vörös). Ez merész kontrasztot alkot, ráadásul, ha egyenlő arányban használjuk a színeket, azok versenyezni fognak egymással, így a hatás nyugtalanító, vibráló lesz. Érdemes ilyenkor némi fehérrel, szürkével keverni őket, illetve egyet érvényesíteni, a többit csak kiegészítésre használni.
Hozzászólás zárolva.