FÉSZEKRAKÓ KISOKOS
Falazni vagy nem falazni? Ez itt a kérdés!
Már a tervezéskor felmerül az egyik legfontosabb kérdés házépítéskor: a bevált, a hagyományos falazott, vagy a modernebb, könnyűszerkezetest válasszuk? Mindegyiknek van előnye és hátránya is. Nézzük!
Tart, ameddig?
A könnyűszerkezetű házak tartóssága kifejezetten rossz: nem bírják a vizet, a tüzet, a szelet (nem a nyári fuvallatra gondolok), és a rovarok is gondot okozhatnak. Emiatt a könnyűszerkezetes házaknak különleges rétegrendekre van szüksége, amiknek épen kell maradniuk. A tartóssági problémák miatt az ilyen technológiával épült házak nem igazán tartják az árukat.
KÉSZHÁZAS KÖNNYŰSZERKEZETES OTTHON:
A kész házas építés a leginkább jövőbemutató építési technika. Egyelőre drága, de ahogy a technológia elterjed, úgy fog csökkenni az ára. A technológia alapja a helyszíni könnyűszerkezetes építészet, de a tervezés és a kivitelezés minősége sokkal jobb.
És az ár…
Sajnos még ez a legdrágább technológia a három közül. Leginkább azok építenek így, akik vagy hajlandóak áldozni a környezetvédelemre, vagy félnek a helyszíni kivitelezés bonyodalmaitól és hibáitól. Az ár nettó 450.000 Ft/m2-tól indul, és igényektől függően növekedik.
Tartósság, stabilitás
Tartóssági szempontból a kész házakat a falazott és a könnyűszerkezetes házak közé helyezném el. Az alap a könnyűszerkezetes házaké, de minden építőanyaggal és jól megtervezett csomóponttal próbálnak javítani a tartósságon. És ez jól is működik addig, amíg ezek a rétegrendek, szigetelések nem sérülnek.
Akkor most hogy…?
Nem hoznék ki győztest a három technológiából. Inkább a pénztárcához kötném az ajánlásomat: kispénzűeknek a helyszínen épített könnyűszerkezetes házakat és a falazott technológiát ajánlanám. Ha engedi a pénztárcánk, akkor pedig a falazott és a kész házak között érdemes vacillálni. Ha jobban érdekel a téma, itt olvashatsz róla.
(Forrás: Kerekes Levente – ÉpítőABC)
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Erre figyeljünk oda, ha 2020-ban építkezünk
Hozzászólás zárolva.