Facebook hozzászólás
261

Fázol?- „Most jól befűtünk, helyetted is!”

A hűvös őszi napokon s még inkább télen a barátságos otthon elengedhetetlen tartozéka a kellemes meleg. Ám ilyentájt gyakran szembesülünk a gondokkal, amelyekről nyáron hajlamosak vagyunk megfeledkezni: a fűtőtest nem fűt eléggé, különben is jó lett volna szebbre cserélni, esetleg az egész rendszert átváltani korszerűbbre. Ez ugyan jövőre marad, de már most érdemes végiggondolni, milyen lehetőségek közül választhatunk.

Évtizedekkel ezelőtt nem okozott különösebben nagy fejtörést a fűtési mód kiválasztása. Az egyedi megoldások között a választás többnyire leszűkült a vas- vagy cserépkályhára, esetleg kandallóra. Központi fűtés elsősorban a nagyobb társas vagy bérházakban volt. Aztán egyre gyakrabban már családi házakban, ma már pedig az egyes lakások fűtése is megoldható ily módon.

Ami az energiaforrást illeti,

a fát és a szenet kiszorította az olaj, a gáz és a villamos energia. Ez utóbbi kényelmes, környezetbarát fűtési mód, ám hosszabb távon rendkívül költséges. Hasonló a helyzet fűtőolajjal is.

A fa és a szén használata felettébb munkaigényes – bár az előbbiekhez képest mindkettő pénztárcakímélő -, sok kényelmetlenséggel is jár. A fatüzelésű kályhák, kandallók, kemencék mégis újra népszerűek, igaz, inkább kiegészítő fűtésként vagy csak az élő tűz kedvéért, látványáért, hangulatáért.

Ma kétségkívül a gáz a legkorszerűbb fűtőanyag – legyen szó cirkóról vagy konvektoros rendszerről -, viszonylagosan olcsó, könnyen kezelhető és hozzáférhető. Az utóbbi évtizedben már az sem gond, ha nincs vezetékes földgáz, mert akkor ott a tartályos.

Ami az egyéb költségeket illeti: a konvektoros fűtés beszerelése kisebb befektetést igényel, mint a központi fűtésé, és jó energiahatékonysággal üzemeltethető.

A központi fűtés

alapja, hogy a hő termelő – a kazán – és a hőt leadó eszköz különválik, s közöttük a csőrendszer létesít összeköttetést. Ezen áramlik a felmelegített "hő szállító" anyag – többnyire víz -, hogy azután a lakás egyes helyiségeiben különböző felületeken leadja a meleget, és kellemes komfortérzetet teremtsen.

Bár a meleg vízzel üzemeltetett radiátoros központi fűtés még mindig talán a legnépszerűbb, az utóbbi években hódítanak az olyan új, korszerű fűtési módok, mint a padló-, a fal- vagy a szegélyfűtés. Ezek kialakítása ugyan jóval drágább, mint a radiátoros megoldásé, ám annál energiatakarékosabbak, így a költségek megtérülnek. És mentesek a radiátoros fűtés hátrányaitól is: nincs a lakáson végigfutó csőrendszer, s a nem mindig esztétikus, helyigényes radiátor-testek sincsenek. Igaz, a régi, kissé bumfordi fém hő leadókat mára felváltották a kecsesebb lapradiátorok.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!