Figyeld, mivel játszik a gyerek! Ez mindent elárul róla!
„Elvan a gyerek, ha játszik” – tartja a mondás. De vajon tisztában vagyunk-e vele, mennyi mindent üzen egy gyerek játéka? Vagy hogy miképpen segíthet a játék a gyilkosságok és balesetek szemtanújává vált gyerekeken?
A gyerekek terápiás foglakozásait a pszichológus egy játékkal teli szobában tartja, ahol hagyja a kisbetegnek, hogy bármit levegyen a polcról, amihez csak kedve van. A kicsik játéka azért árulkodó, mert a bábokat azonosítják önmagukkal, s gyakorlatilag játék közben mesélik el, mi az, ami a szívüket nyomja.
Vagyis az nekik az autó, a maci és a babák, ami nekünk, felnőtteknek a pszichológusi heverő. Amikor gyerekek baleset vagy véres tettek szemtanúi lesznek, szintén játékkal segítenek nekik feldolgozni a történteket. A kisbeteg előbb vagy utóbb „beszélni” akar majd a történtekről, azaz eljátssza az esetet játékmentővel, tűzoltóval, hiszen játékuk a valóságban megtörtént dolgokat utánozza akkor is, amikor doktorsdit játszanak vagy papás-mamást. Az újraélés pedig segít: átélik a sérelmes élményt, de ezúttal ők uralják az eseményeket, nem sodródnak tehetetlen alanyként
A játék tehát jelzés a szülőnek és a pedagógusnak, hogy merre keressék a lelki sérelmek forrását, s egyben a gyógyulás útja is. Érdemes tehát a bölcsödében, óvodában és otthon is figyelnünk a gyermek játékára, mert beszél minden mozdulat.
D.D.L.
Hozzászólás zárolva.