Facebook hozzászólás
301

Grillezz! Már jó idő sem kell hozzá

Grillezni mindig jó, tavasztól őszig bármikor, az így készülő ebéd éppoly kellemes, mint a vacsora, ráadásul nemcsak étkezés, hanem program is, alkalom az együttlétre családdal, barátokkal. És az sem baj, ha derült ég helyett kicsit borongósabb az idő, a grillen készült étel mindig finom, illata, íze egyedi.

A kerti grillezés nemcsak kellemes közös családi-baráti programot jelent, hanem egyben változatosságot is a konyhai rutin után. Ráadásul a közös hússütögetés a szabadban jóval több egyszerű étekkészítésnél, a ceremónia ugyanis vendégtől, vendéglátótól egyaránt lassítást, lazítást igényel, és persze maga is ellazít. A szabad tűzön, parázson sütésnek azonban nem. csak a hangulati és kulináris élvezeti elemei érdemelnek figyelmet.

A grillrácson, grill-lapon

készített étkek jóval kevesebb zsiradékot tartalmaznak, mint a serpenyőben sültek, és a zöldségek sem veszítenek annyit vitaminjaikból, mintha párolnánk őket.

Persze ahhoz, hogy maximálisan ki tudjuk hozni az egyes húsok, zöldségek ízét, zamatát, miközben csínján bánunk az olajjal, óvjuk az értékes vitaminokat, némi "grillrutin" is szükséges. Mert ugyan a parázson sütésnek nincsenek írott szabályai, vannak viszont megszívlelendő fortélyai.

Ezek egyike a húsok előkészítésében rejlik, ami az egyes fajták esetében más és más. Mert az igaz ugyan, hogy bármit grillezhetünk, az egyes húsféléknek megvan a maguk pácolási és sütési ideje.

Vannak készen vásárolható villámpácok – fokhagymás, olaszos ízű, borsos-mustáros, texasi csípős és mások -, amelyek kis tasakban az üzletekben kaphatók. Persze páclevet mi magunk is kikeverhetünk, például a szárnyasokhoz és a bárányhúshoz citromos-fehérboros, a sertés-, marha- és bárányhúshoz mustáros vagy vörösboros páclét, ízlés szerint intenzív aromájú zöldfűszereket – bazsalikomot, tárkonyt, kaprot, rozmaringot, zsázsát – felhasználva

A pácolás egyébként azért hasznos,

mert ezáltal egyrészt lazább, porhanyósabb lesz a hús, másrészt egy jó páclétől sokkal ízletesebbé válik.

Ha nincs időnk a húsokat előre bepácolni – vagy egyszerűen csak lusták vagyunk -, akkor is érdemes akár közvetlenül a sütés előtt olajba tenni vagy legalább beolajozni a sütnivalót, mert így nem ragad oda a rácshoz.

A marhahúst – amelyből a hátszín, a bélszín vagy a rostélyos a legalkalmasabb a rácson sütésre -, akár egy-két napig is érdemes páclében érlelni,





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!