Facebook hozzászólás
301

Grillezz! Már jó idő sem kell hozzá

Grillezni mindig jó, tavasztól őszig bármikor, az így készülő ebéd éppoly kellemes, mint a vacsora, ráadásul nemcsak étkezés, hanem program is, alkalom az együttlétre családdal, barátokkal. És az sem baj, ha derült ég helyett kicsit borongósabb az idő, a grillen készült étel mindig finom, illata, íze egyedi.

a szárnyasokat – csirkét, pulykát – elegendő egy-két órán át a pácban tartani. A csirke, pulyka esetében a pácolás még a kiszáradást is meggátolja, a baromfiban ugyanis jóval kevesebb a zsiradék, mint az egyéb húsokban.

Nagyon jól grillezhető a sertésoldalas – ezt esetleg fűszeres vízben elő lehet főzni -, a kicsit szárazabb sertéskaraj és az ízes tarja is. És persze nagyon finomak a különböző fűszerezett darált húsok, akár keverve egymással.

 Nem hiányozhatnak

az étlapról a halak sem. Ez utóbbiak közül a lazac, a pisztráng és a fogas vezeti a parázson sütési rekordlistát, szeletben és töltve egyaránt felhasználhatók.

Jó tanácsként mondjuk: ha a halat és az egyéb húsokat alufóliába csomagolva sütjük, helyezzük közelebb a parázshoz, hogy jól átsüljenek.

A grilltálak kedvenc eleme a virsli és a kolbász is – ezeket akár önmagukban, akár szalonnába "csomagolva" is süthetjük -, és persze a kísérő zöldségek sem hiányozhatnak a grillétlapról. A vastagabb húsú paprikák, a paradicsom, a gomba, a cukkini, a padlizsán, a sárgarépa, a csöves kukorica, a burgonya köretként és önállóan is nagyon jó. A zöldségeket lehet egyben vagy szeletekre, darabokra vágva is sütni, a krumplit pedig "köntösben" is, például alufóliában – esetleg némi fűszeres vaj társaságában -, vagy húsos szalonnával körbetekerve.

Például sertéskaraj, sertéstarja optimális sütési ideje 15-20 perc, míg marha- és baromfihúst, valamint a kolbászféléket 8-12 percig ajánlott a roston tartani, s ezen idő közben megfordítani. Ha halat sütünk egészben 20 perc elegendő, míg a felkarikázott zöldségek 10-15 percet igényelnek. Az elkészült húsokat, zöldségköretet még ízletesebbé tehetjük, ha valamilyen mártást kínálunk melléjük.

Jó tudni

 Grillezéskor mindig frissen vásárolt, és ne a mélyhűtőből elővett húst használjunk! Arra is figyeljünk, hogy lehetőleg egyformára, ne túl vastagra szeleteljük fel – persze ez alól kivétel lehet a bélszín vagy a hátszín -, így nemcsak jól átsülnek, hanem mindegyik szelet azonos idő alatt készül el. A bepácolt húsokat lehetőleg fém- és ne műanyag edénybe tegyük. A hússzeletek forgatásához húslapátot vagy húscsipeszt is használhatunk, így nem folyik ki a finom húslé. Ajánlott fogókesztyűt, a kenegetéshez pedig ecsetet is beszerezni. Ez utóbbi művelethez napraforgó vagy repceolajat használjunk, ezek jól bírják a magas hőmérsékletet.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!