Facebook hozzászólás
268

Gyilkolt a tűző nap miatt?

Klíma szakértők szerint a az erőszakos bűncselekmények száma is egyre inkább nőni fog: amennyiben a hőmérséklet tartósan legalább nyolc fokkal fog emelkedni, egy 270 milliós populációban várhatóan 100 ezerre lehet majd tenni a gyilkosságok számát.

Egy fiatal férfi különös gyilkosságot követett el a tengerparton. Tettének indítékaként a tűző napot nevezte meg. Egyéb oka nem igen lehetett arra, hogy egy halottba még négyszer belelőjön.

Camus Közöny című művének főhőse egy algériai kishivatalnok, Mersault, aki egy motiválatlannak tűnő gyilkosság miatt kerül börtönbe, s írja meg visszaemlékezését.

Valójában ez az életunt és közönyösnek tűnő ember csak kétes múltú barátját kíséri el a tengerpartra, sőt annak fegyverét is elveszi tőle, nehogy bajt történjen. Aztán mégis ő válik gyilkossá. Nézzük csak, mi is történt pontosan:

"S ezúttal, bár fel sem kelt, az arab kihúzta a kését, s mutatta a napfényben. Az acél felvillanó fénye, mintegy hosszú s szikrázó penge, úgy érte a homlokomat. Ugyanekkor a szemöldök verejtéke egyszerre ráhullt a szemhéjamra, s mindkét szememet langyos és sűrű fátyollal borította. E könny és sófüggöny mögött egyszerűen megvakultam(…)Akkor aztán minden megingott. A tenger felől sűrű és lángoló lehelet áradt. Úgy éreztem, hogy az ég egész széltében megnyílik, s tűzesőt hullat a földre. Egész lényem megfeszült, és görcsösen szorongattam kezemben a revolvert. A kakas engedett, odaértem a cső sima fémtestéhez(…) Akkor még négyszer egymás után lőttem egy már mozdulatlan testre, s a golyók úgy belemélyedtek, hogy még a nyomuk se látszott."

Vagyis tettének két oka volt: a szemébe sütő nap (és a meleg), valamint a napfényben idegesítően felvillanó kés. Talán ez különösnek tűnhet első olvasatra, de létezik némi tudományos magyarázat az esetre.

Maryland egyik fegyházában a kutatók több mint ötezer interjút készítettek elítéltekkel, s kiderült, hogy a nyári hónapokban sokkal több bűntényt követtek el, mint az év többi szakaszában. Vajon miért?

Vizsgálatok igazolták, hogy amikor a hőmérséklet emelkedik, az emberek agresszív megnyilvánulásai is erőteljesebbek lesznek.

Egy kísérletben önkénteseket figyeltek meg egy olyan szobában, ahol fokozatosan emelték a hőmérsékletet, s közben agresszív feladatok elvégzésére kérték őket. Amíg 28 fokig emelkedett a hőmérséklet, egyre agresszívabbak lettek a kísérletben részt vevők, ám amikor efölé mentek, akkor elkezdtek csökkenni az agresszív késztetések. Tehát egy bizonyos hőmérsékletig (ennek pontos meghatározásában eltérőek a különféle vizsgálati eredmények) valóban agresszívabb lehet az ember.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!