Facebook hozzászólás
296

Használjuk nagyanyáink jól bevált folttisztítóit is…

Foltok egyszerűen teremnek. A legrendesebb háziasszony, a leggondosabb anya, a legelegánsabb úrinő sem tudja megakadályozni, hogy olykor tea, bor, fű vagy más paca ne csúfítsa el a terítőt vagy a ruhát. Kétségbeesésre azonban semmi ok, csak azt kell tudni, milyen piszoknak mi a leghatékonyabb ellenszere. A különböző speciális vegyszerek mellett pedig nem érdemes megfeledkezni nagyanyáink jól bevált, természetes folttisztítóiról sem.

 

Mielőtt foltot eltávolítandó elszántan nekiesnénk a szövetnek, minden esetben el kell olvasni a mosási útmutatót! Számos bosszúságot és további, magunk által előidézett foltot előzhetünk meg, ha tudjuk, mi az a vegyszer, amit semmiképpen ne használjunk az adott ruhánál. Ha nem ismerjük a folt eredetét vagy a tisztítandó anyag tulajdonságait, végezzünk próbatisztítást! Először az anyag kevésbé látható részein nézzük meg a tisztítószer hatását. Ha úgy

Mit mivel?
Friss gyümölcs: áztassuk tejbe vagy savóba, de egy csepp citromlével is érhetünk el eredményt.
: dörzsöljük glicerinnel.
Golyóstoll, tinta: dörzsöljük alkoholba mártott szivaccsal.
Izzadtság: langyos ecetes vagy szódabikarbónás vízben áztassuk, de szalmiákszeszes vízzel átitatott vattával is eltávolítható.
Kávé, tea, kóla: tojássárgájával kevert langyos vízzel kell kiöblíteni. Ezután ecetes, majd normál öblítés következik.
Mustár: dörzsöljük be glicerines ronggyal, majd mossuk ki szappannal, hideg vízben.
Penész: öntsünk erős szappanos oldatot és sót a foltra, tegyük ki a napra, és tartsuk nedvesen.
Rágógumi: dörzsöljük jéggel, amíg megkeményedik, majd szedjük le.
Rozsda: áztassuk savanyú tejben vagy citromlében, dörzsöljük be sóval, tegyük ki a napra, és csak ezután mossuk ki.
Rúzs: hideg tejszínnel vagy főzőmargarinnal dörzsöljük be, majd mosószódával mossuk ki.
Vér: áztassuk 10 percig hideg, sós vízben, majd mossuk ki szappannal. Ha régebbi a folt, keverjünk össze keményítőt és hintőport egy kis vízzel, és ezt kenjük a foltra.
Viasz: tegyük a ruhát a mélyhűtőbe körülbelül két órára, így könnyen leszedhetjük.
Vörösbor, sör vagy likőr: áztassuk bóraxos oldatban. Zsír: forró vizes átmosás után öntsünk rá szódabikarbónát.
Forrás: Ökoszolgálat Alapítvány

tűnik, hogy valamilyen elváltozást okoz az anyagon, azonnal mossuk ki, és próbálkozzunk mással.

Mielőtt a foltra fordítanán a figyelmet,

az anyagot öblítsük ki tiszta hideg vízzel, vagy gyengéden mossuk át szappannal. Soha ne kezdjünk folttisztításba piszkos anyagon! A pecsétet mindig tiszta ruhából próbáljuk eltávolítani, mert ha a teljes felület poros, a tisztított rész körül sötét piszokgyűrű keletkezhet, aztán csak győzzük azt is kiszedni! Ha egyszeri kezeléssel nem tűnt el a paca, de valamelyest halványodott, érdemes többször is megismételni a műveletet. Minél előbb lássunk neki a folttisztításnak, biztosan könnyebb lesz a dolgunk, ha nem hagyjuk beszáradni az anyagba a szennyeződést. Ha mégis egy régi folttal kell megküzdeni, azt tanácsos az anyag mindkét oldaláról kezelni. Fontos még, hogy finom mozdulatokkal dolgozzunk, a dörzsölés hatására ugyanis a foltok szétterjedhetnek. Forró vizes dörzsöléssel pedig tisztítás helyett a textíliához rögzítjük a szennyeződést. A mosás előtt a területet hideg vízzel meg kell nedvesíteni, a folt külső szélétől befelé haladva. Folttisztításhoz sokan szivacs helyett vattacsomót ajánlanak, mivel azzal nem lehet szétkenni, terjedelmesebbé tenni a foltot.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!