Használjuk nagyanyáink jól bevált folttisztítóit is…
Foltok egyszerűen teremnek. A legrendesebb háziasszony, a leggondosabb anya, a legelegánsabb úrinő sem tudja megakadályozni, hogy olykor tea, bor, fű vagy más paca ne csúfítsa el a terítőt vagy a ruhát. Kétségbeesésre azonban semmi ok, csak azt kell tudni, milyen piszoknak mi a leghatékonyabb ellenszere. A különböző speciális vegyszerek mellett pedig nem érdemes megfeledkezni nagyanyáink jól bevált, természetes folttisztítóiról sem.
Nincs olyan szer,
amely minden folt eltávolítására alkalmas, de a leggyakoribb háztartási szennyeződések – zsíros ételek, bor, tea, fű és egyebek – eltávolítására az általános folttisztítók általában hatékonyan használhatók. A folttisztító szerek nagy része enzimeket használ a tisztításhoz. Ezek olyan anyagok a természetben (például az emésztésben is), amelyek nagyobb molekulákat kisebbekre tudnak hasogatni. Alapvetően alacsony hőmérsékleten működnek, és 60 Celsius-fok felett elbomlanak. Vannak köztük, amelyek zsírokat, és vannak, amelyek fehérjéket képesek lebontani. Az univerzális folttisztítókban többféle enzimet kevernek, és az éppen szükséges lép reakcióba a folttal. De ettől még a másik is ott van – teljesen feleslegesen! Vagyis olyan vegyszert is adagolunk, amire egészen biztosan nem lesz szükség a feladat elvégzéséhez.
Minden foltot
olyan szerrel kell fellazítani, amelyben oldódik – ezért fontos tudni, hogy pontosan milyen szennyeződéssel állunk is szemben. Ha meghatározzuk, milyen foltról van szó, ahhoz megfelelő enzimet tartalmazó készítménnyel, kevesebb vegyszerrel és hatékonyan tudjuk azt eltávolítani. Természetes folteltávolító szerek a citrom, a fehér ecet, a glicerin, a tiszta alkohol és a bórax. Általános szabálynak tekinthető, hogy savas hatású szereket (ecet, citrom) lúgossal (szódabikarbóna, mosószóda), míg lúgos hatásúakat savassal közömbösíthetünk.
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2011 tavaszi számában jelent meg.
Illusztráció: Electrolux
Hozzászólás zárolva.