Facebook hozzászólás
280

Hogyan csökkentsük a fűtésszámlát?

A gázszámlák fizetése minden háztartásban jelentős tétel, de ha a környezet kímélése is szívügye valakinek, még inkább érdemes megismerkedni a gázfogyasztás mérséklését eredményező praktikákkal.

Kevesen gondolnák, de a gázkészülékek gyújtólángja önmagában is elég sokat, havonta mintegy tíz köbméter gázt fogyaszt. Nem folyamatos üzem mellett ezért zárjuk el a gyújtólángot, ha hosszabb ideig nem használjuk a készüléket. De nem ez az egyetlen módja a gázfogyasztás csökkentésének.

A gázégő megfelelő beállítása minden gázüzemű fűtőberendezés hatékony működésének egyik alapfeltétele, éppen olyan fontos, mint a rendszeres ellenőrzés és karbantartás.

Hogy a gázégő beállítása optimális-e, arról legkönnyebben a gázláng színét megvizsgálva győződhetünk meg: ilyenkor kék, a csúcsoknál enyhén lilás árnyalatú. Ha a láng színe túlságosan homogén világoskék, vagy szinte nem is látszik, az a szükségesnél nagyobb légmennyiségre utal, ha viszont vöröses vagy narancssárgás, akkor nincs elegendő oxigén a gáz elégetéséhez. Mindkét esetben kisebb az égés hatásfoka, mint ha jól lenne beállítva, ami viszont egyenes összefüggésben van a gázszámla nagyságával is. Ahány százalékkal csökken az égő hatásfoka, annyival nő az energiafogyasztás.

Az egyszer körültekintően beállított készülék is rendszeres ellenőrzést és karbantartást igényel, e nélkül hatásfoka folyamatosan csökken, és így többletköltséget okoz az első, felszerelés utáni számlához képest. Évente egyszer ki kell tisztíttatni és beszabályozni az égőket, ehhez mindenképpen szakemberre van szükség.

Nulla vagy minimális anyagi ráfordítással, néhány otthon kivitelezhető ötlettel is érezhető eredményeket lehet elérni.

Régebbi épületek esetében a hőveszteség egyik legfőbb oka a rosszul szigetelő nyílászáró. Ha nincs lehetőség új ajtók, ablakok beszerelésére, az is segít, ha sötétedéskor leengedjük a redőnyt, vagy behúzzuk a vastag sötétítőfüggönyöket. A dupla ablakok közé tett hosszúkás párna vagy a barkácsáruházakban kapható öntapadós, gumis vagy szivacsos szigetelők felszerelése megszünteti az ablakok alatt behúzó hideget, így kevésbé kell felfűteni a szobát. Az ablakok üvegét is lehet utólagosan szigetelni, a hővisszaverő fólia ráadásul amellett, hogy télen a szobában tartja a meleget, nyáron csökkenti a betűző nap hatását.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 455

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!