Hogyan védjük meg kedvenceinket a kullancsoktól?
A kullancsok okozta fertőző betegségek kedvenceinket sem kímélik. A kisállatokat rendszeresen át kell vizsgálni egy-egy séta után, és kullancsirtó szerekkel védetté tenni őket. Ez utóbbiakkal azonban óvatosan bánjunk, mert néhányuk a macskákra halálos is lehet!
A babéziózis, más néven kutyamalária az egyik legveszélyesebb kullancsok áltat terjesztett betegség, amely veszélyeztetheti kedvenceinket. Ennek első tünete az étvágytalanság, amit vérszegénység, magas láz, levertség és a vizelet elsötétedése követ. A betegség gyanúja esetén azonnal fel kell keresni az állatorvost, mert enélkül kedvencünk el fog pusztulni.
Egy másik kullancsok által terjesztett betegség, a Lyme-kór (vagy barreliózis), a betegség a korai szakaszában antibiotikummal gyógyítható, enélkül viszont a tünetek tovább romlanak, végül ízületi gyulladás és teljes bénulás következik be. Oltással a betegség jó eséllyel megelőzhető, de száz százalékos védelmet azzal sem biztosíthatunk. Ugyanez igaz a kullancsok által terjesztett agyhártyagyulladásra is, amely elsősorban a legyengült immunrendszerű állatokat támadja meg. Első jelei az aluszékonyság és a gyengeség, később a magas láz és görcsös rohamok.
Az állatorvosok szerint a kutyákat és macskákat minden szabadban töltött séta után át kell vizsgálni. A felfedezett kullancsokat azonnal el kell távolítani. Fontos védekezési eszközök a „spot-on” csepegtetős kullancs- és bolhariasztók: ezeket az állat tarkójára kell csöpögtetni, hogy ne tudja lenyalogatni. Egyes azonnal ható szerek a már megkapaszkodott kullancsokat is elpusztítják. Vigyázni kell azonban a „permethrin” nevű hatóanyagot tartalmazó szerekkel, mert ezek ugyan távol tartják a kullancsokat a kutyáktól, macskák számára azonban halálosak lehetnek. Több olyan eset is ismert, amikor az így kezelt kutya együtt aludt a macskával, és másnap reggelre a cicát már nem lehetett megmenteni.
A parazitariasztó és -irtó nyakörvek kiváltása csepegtetős szerekkel elsősorban a macskáknál fontos, akiknél a nyakörv fára mászásnál könnyen beakadhat, ami akár halálos balesetet is okozhat. A kutyáknál viszont jó alternatíva a nyakörv, ám figyelni kell arra, hogy a legtöbb ilyen nyakörvvel kisgyermek nem érintkezhet. Mivel a hatóanyagok a halakra súlyosan mérgezőek, ezért természetes vízben való fürdés előtt a nyakörvet le kell venni a kutyáról.
Igazi szabadba csalogató időnk van, élvezzük az ébredő természetet és a napsütést. A kullancsok pedig bennünket. Érdemes időben tájékozódni, hogy hogyan szabaduljunk meg tőlük, ha ránk találnak. Most eloszlatunk néhány tévhitet velük kapcsolatban, és elmondjuk az igazságot is!
Hozzászólás zárolva.