Csodálatos miniatűrök
Így nevelj bonsai fát
Bonsait nevelni nem túl bonyolult feladat, feltéve ha ismerjük a növény szükségleteit, vagyis tudjuk, mennyi fényre, vízre és tápanyagra van szüksége. Összegyűjtöttünk néhány szempontot, mire figyelj, ha te is belevágnál.
A bonsai lényegében egy cserépben nevelt fa. Kínában és Japánban évszázadok óta hódolnak ennek a már-már művészetnek és életfilozófiának számító tevékenységnek. Gyakran egy fa akár generációkon keresztül is öröklődhet.
Mint minden cserépben tartott növény, termesztésen a bonsaiok is sajátos gondozást igényelnek: öntözést, trágyázást, megfelelő napfényt és metszést. A bonsaisok nagy többsége a szabadban élő fa. Szükségük van az évszakok váltakozására, hogy minden évben megújulhassanak. Napra, esőre és szélre van szükségük az élethez… mint minden fának. A beltéri bonsaiként ismert valamennyi bonsai nagyon érzékeny a fagyra, de a nyári melegben még ezeket is ajánlatos kitenni a szabad levegőre.
Milyen gyakorisággal kell öntözni? Nincs ideális gyakoriság, mivel ez nagyban függ a környezet hőmérsékletétől, a levegő páratartalmától, a cserép méretétől (egy nagyon kicsi vagy egy lapos edény gyorsabban kiszárad, mint egy nagyobb, mélyebben).
Ahhoz, hogy megismerd a bonsai-od vízszükségletét, kezd azzal, hogy leméred a növény súlyát, ha talaja száraz. Ez lesz a „referencia súly”. Ezután öntözd meg bőségesen – lehetőleg esővízzel –, a felesleges víz kifolyik a kifolyó lyukakon keresztül. Ezután mérd meg újra a növény súlyát. A súlykülönbség megfelel az általad adott vízmennyiségnek. Kétnaponta mérd meg, közben figyeld a lombozatot. Csak akkor öntözd meg újra, amikor a „referencia” súlyához közel kerül a növény. Ezután már te magad is gyorsan észreveheted, amikor szomjas a bonsai-od. Kerüld azonban, hogy kizárólag csak a leveleit párásítod, és az áztatás sem tesz jót neki. Utóbbi csak akkor ajánlott, ha hosszabb ideig elfelejtetted locsolni. Tápoldatozni havonta kell.
Az átültetés fontos és kényes lépés egy bonsai nevelésében. Ez a lépés nem csak lehetővé teszi az talaj felfrissülését, hanem stimulálja a gyökereket is. Egy fiatal példányt általában kétévente, egy idősebbet három-öt évente kell átültetni a növénynek speciálisan kialakított bonsai földbe. Átültetésre akkor lehet szükség, ha már túl kicsinek bizonyul a tál, amelyben van a növény.
Hozzászólás zárolva.