Facebook hozzászólás
1 721

Csodálatos miniatűrök

Így nevelj bonsai fát

Bonsait nevelni nem túl bonyolult feladat, feltéve ha ismerjük a növény szükségleteit, vagyis tudjuk, mennyi fényre, vízre és tápanyagra van szüksége. Összegyűjtöttünk néhány szempontot, mire figyelj, ha te is belevágnál.

A bonsai lényegében egy cserépben nevelt fa. Kínában és Japánban évszázadok óta hódolnak ennek a már-már művészetnek és életfilozófiának számító tevékenységnek. Gyakran egy fa akár generációkon keresztül is öröklődhet.

Nincs két egyforma (Fotó: Pixabay)
Nincs két egyforma (Fotó: Pixabay)

Mint minden cserépben tartott növény, termesztésen a bonsaiok is sajátos gondozást igényelnek: öntözést, trágyázást, megfelelő napfényt és metszést. A bonsaisok nagy többsége a szabadban élő fa. Szükségük van az évszakok váltakozására, hogy minden évben megújulhassanak. Napra, esőre és szélre van szükségük az élethez… mint minden fának. A beltéri bonsaiként ismert valamennyi bonsai nagyon érzékeny a fagyra, de a nyári melegben még ezeket is ajánlatos kitenni a szabad levegőre.

Óriásbonsai (Fotó: Pixabay)
Óriásbonsai (Fotó: Pixabay)

Milyen gyakorisággal kell öntözni? Nincs ideális gyakoriság, mivel ez nagyban függ a környezet hőmérsékletétől, a levegő páratartalmától, a cserép méretétől (egy nagyon kicsi vagy egy lapos edény gyorsabban kiszárad, mint egy nagyobb, mélyebben).

(Fotó: Pixabay)
(Fotó: Pixabay)

Ahhoz, hogy megismerd a bonsai-od vízszükségletét, kezd azzal, hogy leméred a növény súlyát, ha talaja száraz. Ez lesz a „referencia súly”. Ezután öntözd meg bőségesen – lehetőleg esővízzel –, a felesleges víz kifolyik a kifolyó lyukakon keresztül. Ezután mérd meg újra a növény súlyát. A súlykülönbség megfelel az általad adott vízmennyiségnek. Kétnaponta mérd meg, közben figyeld a lombozatot. Csak akkor öntözd meg újra, amikor a „referencia” súlyához közel kerül a növény. Ezután már te magad is gyorsan észreveheted, amikor szomjas a bonsai-od. Kerüld azonban, hogy kizárólag csak a leveleit párásítod, és az áztatás sem tesz jót neki. Utóbbi csak akkor ajánlott, ha hosszabb ideig elfelejtetted locsolni. Tápoldatozni havonta kell.

Szabadon nevelt bonsai (Fotó: Pixabay)
Szabadon nevelt, virágzó bonsai (Fotó: Pixabay)

Az átültetés fontos és kényes lépés egy bonsai nevelésében. Ez a lépés nem csak lehetővé teszi az talaj felfrissülését, hanem stimulálja a gyökereket is. Egy fiatal példányt általában kétévente, egy idősebbet három-öt évente kell átültetni a növénynek speciálisan kialakított bonsai földbe. Átültetésre akkor lehet szükség, ha már túl kicsinek bizonyul a tál, amelyben van a növény.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!